Ako si obrátiť život naruby a nezblázniť sa z toho

júl 4, 2020 | Ostatné, Uvažujem

Ešte pred tromi mesiacmi som ostal kvôli koronavírovej situácii „uviaznutý“ na Slovensku s nejasnou predstavou o tom, čo budem ďalej robiť, a ako dlho to bude trvať. Dnes to vyzerá tak, že som splnil prakticky všetky študijné povinnosti, stihol som sa presťahovať do iného mesta a našiel si zamestnanie. A aj keď je tento blog najmä osobným bilancovaním, nech ti slúži ako príklad toho, že nie je treba sa báť urobiť zásadné rozhodnutia.

Čo Olomouc?

Ak náhodou nevieš alebo ma čítaš prvýkrát, donedávna som študoval žurnalistiku a film na Univerzite Palackého v Olomouci. Prakticky som štúdium ukončil, no štátnicovať budem až o rok. Mnohí sa ma pýtajú, čo bude s Olomoucí a s mojím štúdiom. Odpoveďou je, že som nedostal na výber.

olomouc party yakube

Jakube? Čo znamenajú tie najlepšie prežité roky?

Celé tri roky sa tak nejak (skôr podvedome) upínaš k tomu bodu, kedy štúdium úspešne zavŕšiš. V mojich hmlistých a nejasných predstavách to síce nemalo nejaké konkrétne obrysy, ale skôr pocitovo sa moje vízie niesli vo fanfárovej nálade so svetom ležiacim pri nohách, obklopený rodinou, priateľmi a učiteľmi, ktorí ma po tie roky sprevádzali. V skutočnosti som sa z Olomouce vytratil (nezámerne) potichu a bez „publika“ v období medzi jarou a letom, ktoré ešte nikdy v mojom živote nepôsobilo tak melancholicky. Olomouci som musel dať zbohom, no tam prežité 3 roky boli tými najlepšie prežitými rokmi.

Čo sa týka štúdia… štúdium filmu je jednou z mojich najlepších a najpríjemnejších skúseností v živote. Týmto ďakujem Katedre divadelních a filmových studií a špeciálne Milanovi Hainovi, Lubošovi Ptáčkovi, Petrovi Bilíkovi, Veronike Klusákovej a Zdeňkovi Hudcovi, ktorí urobili zo štúdia filmu pre mňa skoro úplne life-changing experience. Na druhú stranu ma mrzí, že nemôžem niečo podobné napísať aj o katedre žurnalistiky, ktorá mi bohužiaľ prinášala len sklamania. Viac o štúdiu na týchto katedrách možno napíšem v samostatnom článku.

Prečo Praha?

To, že sa raz ocitnem v Prahe som tak trochu tušil už niekoľko (viac) rokov. Totižto s tým, čomu sa chcem profesionálne venovať, by som sa v našich vodách s výnimkou BratislavyPrahy, dosť pravdepodobne neuchytil. Bratislavu som vyskúšal a nevydržal tam ani rok. Ostala teda jediná možnosť. Len som nečakal, že k nej príde tak skoro.

vertigo party olomouc praha yakube

Ešte jedna olomoucká. Vertigo mi bude chýbať.

Keď som však po pandémii ostal v Olomouci a bez príjmu, bol som nútený sa začať obracať. Akože dosť výrazne a rýchlo. Skúsil som to najprv v Olomouci a trpko som narazil. Trpko tým, že som si kvôli zatvoreniu prevádzok nedokázal zaistiť ani brigádu. Musel som sa presunúť do Prahy.

Čo v Prahe?

Našiel som si samostatnú izbu v spoločnom byte. Problémom však ostal byt v Olomouci, kde som ostal zaviazaný nájomnou zmluvou, a v čase, kedy som ešte nemal zaistenú prácu, som tie dva nájmy len ťažko mohol zaplatiť. V tom mi pomohol kamarát (ahoj, Mirdo!), ktorý si olomoucký byt po mne prebral.

prácou to v Prahe nebolo výrazne lepšie, ale podarilo sa mi nájsť si brigádu na Výstave stanov, kde som začal predávať. Aj im zrejme patrí skromný dík, pretože som to asi vďaka nim materiálne prežil. Inak ale nejde o skúsenosť, ktorú by som si rád pamätal. Výnimkou je vedúci Matěj, ktorému ďakujem za super prístup a pochopenie v situáciách, kedy som trochu upadal na duchu a pracovnej morálke. Nech sa darí a plňte plán! 🙂

olomouc party praha yakube vystava stanov

Zažil som aj lepšie brigády. Ale aj na Výstave sa dostavilo pár príjemných momentov.

Našťastie to netrvalo dlho a narazil som na Pilulku.  Aj keď som predtým absolvoval niekoľko neúspešných výberových konaní, ktoré boli o to frustrujúcejšie, že sa ťahali pomerne dlho a prešiel som nimi až do posledných kôl. V jednom prípade mi personalistka volala s tým, že si vyberali medzi mnou a ešte jedným uchádzačom, no vyšiel som z toho neúspešne. Toto si snáď aj mohla odpustiť, ale viem, že to myslela dobre… a k tým výberkám asi patria takéto bizarnosti všelijakého druhu.

Nakoniec som sa stretol s Eugenom, vedúcim contentu v Pilulke, a bol z toho asi ideálny match. Zapôsobil som vraj svojím oblečením. Na pohovor som prišiel v kraťasoch a tričku Ramones. A ak by som teda mal napísať článok o tipoch na úspešné absolvovanie pracovného pohovoru, prvý bod by podľa toho bol samozrejme: „1. Počúvajte Ramones!“ Na nejaké hodnotenie si ešte nechám čas, ale po prvých dvoch dňoch v práci a jednej párty mám pocit, že je to na dobrej ceste a mohlo by to byť dobré… dosť dobré. Týmto chcem poďakovať Eugenovi za to, že si ma vybral, a ľuďom v Pilulke za to, že mi dávajú šancu. Budem sa s vami rád vrhať do práce.

pilulka nova praca party praha

Prvá party v novom kolektíve. Mám pocit, že nie posledná.

Pre tých, ktorí nevedia, nastúpil som na plný úväzok do Pilulky na pozíciu content specialistu a mojou úlohou bude najmä starostlivosť o obsah slovenskej stránky Pilulka.sk

Ak má z toho všetkého vzísť akési ponaučenie, tak musí nadväzovať na to, o čom som písal v úvode. Aj keď som si to neurobil jednoduché, urobil som v živote zásadné rozhodnutia. Mne to nakoniec vyšlo. Nie je to však len o tom. Myslím si, že odvaha prijať rozhodnutie ti dáva moc. Moc nad tým, kým chceš byť – aby si sa nemusel sťažovať na to, že si len figúrka systému. Mne rozhodovanie pomáha v posilňovaní vedomia samého seba – reštartuje vo mne pocit toho, že žijem.

A po niekoľkých poďakovaniach ešte jedno ospravedlnenie – za príliš vážny blog. Chcem ale aby mi poslúžil čiastočne ako osobná kronika. Ak sa ti napriek tomu páčil, nezabudni ho odoberať mailom, prípadne sleduj moju stránku na Facebooku, aby ti neušiel žiadny ďalší príspevok. Dík!

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Ďalší článok

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.
Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Diskutujme!

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.