Erasmus v Holandsku časť I. – Ako vycestovať na Erasmus?

feb 7, 2019 | Cestujem, Erasmus v Holandsku

Ehm, ehm, je to zhruba rok, odkedy som absolvoval výberový pohovor na Erasmus na mojej domácej univerzite v Olomouci. Dnes sa nachádzam už štvrtý deň v holandskom Groningene a píšem tento článok pre prípad, ak ťa zaujíma, ako som sa sem dostal, ale i v prípade, že sám/sama uvažuješ nad vycestovaním a nevieš, čo od celého procesu čakať.

V prvej časti sa chcem venovať obdobiu, ktoré na tom Erasme trvá najdlhšie – celý rok pred odjazdom. Aby som najlepšie odradil všetkých chudákov, ktorí nemajú dostatok sily niečo také absolvovať. Je to veľmi zdĺhavé, pomerne náročné na nervy a zahŕňa to veci, ktoré proste NECHCEŠ riešiť.

Ako si to uľahčiť?

Všetko sa dá skrátiť asi na polku, ak pôjdeš v zimnom semestri. Ja som si ale samozrejme zvolil letný. Vysvetlím prečo.

Pred rokom v januári, som si vyberal kam pôjdem. V ponuke katedry žurnalistiky boli samé atraktívne lokácie, vypichnúť môžem azda Trnavu, či Nitru, možno nejakú Bratislavu. Rozhodol som sa ale ísť cez katedru filmu, ktorá ponúkala výjazdy do Lodže (Poľsko), Groningenu a Utrechtu (Holandsko), Mníchova, Viedne a Bologne (Taliansko). Za srdce ma vtedy chytilo práve ono talianske mesto a s vidinou brutálnej polročnej dovolenky som si to pleskol na letný semester. Aby si pochopil/a moje mentálne rozpoloženie – ja som sa videl na piesku pod palmami s tým, že tam bude každý okolo mňa recitovať „Ciao, volám sa Giuseppe a som šéfkuchár“, a do školy budem chodiť v žabkách.

jakub kudrna yakube

Predstavoval som si to približne takto.

(Nevadí, že Bologna sa nachádza asi 80 kilometrov vo vnútrozemí)

Nemusí ti všetko vyjsť podľa predstáv…

Preto bola trochu smola, keď ma vybrali do Groningenu, ktorý som si zvolil ako druhú možnosť. Sám som totiž vôbec nebral do úvahy nejakú dvojku, tá tam bola len formálne, ak chápeš. Keby som sa ocitol v drafte NHL, tiež by som nešiel nijak inak, ako z prvého kola.

Takže som sa zrazu (takmer náhodou) ocitol v Holandsku, ktoré som pôvodne nechcel. Ale nakoniec som sa aj tak potešil. Holandsko sa mi páčilo. Poznal som ho v zmysle „Holandsko? Hmm, to je Wesley Sneijder, Arjen Robben – tak cool, pecka!“. A s radosťou som sa pustil do toho cyklu papierovania, ktoré so sebou Erasmus prináša.

Takže…

Čo ťa čaká pred výjazdom?

Celý proces som zhrnul do bodov, ktoré v tom roku po sebe nasledujú. Tak checkuj a uč sa.

1. Výberový pohovor na tvojej domácej univerzite

Vo väčšine prípadov sa stáva, že počet záujemcov o vycestovanie prevyšuje počet miest, ktoré zaručujú, že vycestuješ. Takže nastáva „bitka“ o tieto miesta v podobe rozstrelu v podobe pohovoru, ktorý vedú vyučujúci z tvojej katedry. Na mojom predstavení bolo zaujímavé, že som ho absolvoval v štyroch jazykoch. Aj keď zmysel som dával asi len v slovenčine, i to asi len tak polovične (hah).

yakube erasmus

Pohovor si predstav v štýle fejkového business pohovoru zo stock image.

Dostaneš otázky v štýle:

-Prečo sa hlásiš na Erasmus?

-Čo ťa zaujíma?

-Prečo si si vybral dané mesto/školu?

-Čo vieš o vybranej škole?

-Čomu by si sa chcel venovať počas Erasmu?

-Ako dobre vieš anglicky?

Pričom pohovor teda prebieha v angličtine alebo v jazyku, v ktorom budeš študovať (nemčina napríklad).

A na podobné otázky by si sa mal/a dopredu pripraviť. Ja som sa nepripravil a podľa toho to tak aj vypadalo. Aj tak som ale nejak dokázal predbehnúť viacerých ľudí, ktorí sa nedostali (myslím) 🙁

2. Prihláška na zahraničnú univerzitu

Až do jesene sa nič nedeje, i keď mnohí mi odporúčali hľadať si ubytovanie už v lete. V novembri si však podávaš prihlášku na zahraničnú univerzitu, na ktorú si bol vybratý. Spolu s prihláškou posielaš cca tri kokoty kopy informácií a ešte jednu kopu papierov, medzi ktorými nesmie chýbať napríklad oficiálny výpis absolvovaných predmetov z tvojej univerzity. V tom momente už musíš mať vybraté predmety, ktoré „akože“ chceš študovať na zahraničnej univerzite –  to ti je ale na nič, pretože sa ti to s najväčšou pravdepodobnosťou celé zmení.

3. Learning Agreement

Následne ti má prísť záväzné oznámenie zo zahraničnej univerzity o tom, že ťa prijímajú a stávaš sa ich študentom. Bolo by to dozaista „jupí“, keby v tom momente nemusíš zostavovať tzv. Learning Agreement, čo je v podstate dohoda medzi univerzitami, ktorá garantuje, čo tam budeš študovať, za koľko kreditov, a aké ekvivalentné predmety z domácej univerzity nimi nahrádzaš. Zostavíš to v pohodke, niečo tam nahádžeš, nie je to moc problém. Lenže potom potrebuješ získať podpisy z jednej i druhej univerzity. A tam to začína byť fucked up so všetkým tým podpisovaním, skenovaním, posielaním a čakaním dva týždne na odpoveď. Ja som mal šťastie, že Erasmus koordinátor na našej univerzite je úplne golden, takže mi vždy vyšiel v ústrety. Na holandskej strane to bolo komplikovanejšie a na odpoveď sme čakali aj dva týždne.

4. Hľadanie bývania

To už sa nachádzaš v decembri, nejaké dva mesiace pred odchodom. Takže si musíš zohnať nejaké bývanie. O bývaní v Holandsku plánujem urobiť zvláštny článok, je to tiež témička sama o sebe. Ja som si bookol „oficiálne“ študentské bývanie podporované tamojšou univerzitou. Proste počítaj s tým, že ťa čaká opäť milión formulárov a mailov. Ja som musel ešte navyše dopredu zaplatiť dva a pol mesačnú splátku, čo činilo nejakých 1100 eur. To ťa dozaista poteší, keď ešte nemáš na účte štipko, hej. Ja som mal problém s tým, že som mal lóvky uložené na troch účtoch, ale! všetky tri tesne nedosahovali tých 1100 eur. Kľudne by som si peniaze preposlal, no rezerváciu bolo treba zaplatiť do 24 hodín, potom ti ju rušili. Prachy by, samozrejme, nestihli pristáť, no našťastie som to zvládol s cudzou pomocou.

yakube erasmus

Bývanie v Holandsku si vyberáš spomedzi takýchto cien.

5. Účastnícka zmluva

Kámo, tu už si v momente, keď ťa to celé prestalo baviť, no už sa na to nevyjebeš, pretože už niet cesty späť. Čaká ťa posledný papierovací krôčik, vlastne ten najdôležitejší. Ostáva ti podpísať tzv. účastnícku zmluvu, čo je dokument, ktorým sa zaväzuješ vzorne plniť svoje študijné povinnosti (napr. to, že prinesieš domov nejaké kreditíky) za to, že ti bude poskytnutá „výplata“. Výška štipendia sa rôzni podľa hostiteľských krajín, ktoré sú rozdelené do troch skupín (350, 450, 550 eur), pričom Holandsko patrí nepochopiteľne do tej strednej skupiny(?!). Takže som ja osobne vycestoval s nejakými 2200 eurami. K tomu aby si podpísal účastnícku zmluvu, sa potrebuješ osobne dostaviť do kancelárie na zahraničnom domácej univerzity. Stretnutie si musíš asi mesiac dopredu dohodnúť na presný dátum a hodinu.

6. Zápis predmetov

Avšak ešte asi tri dni pred odjazdom nemusíš vedieť, čo tam vlastne budeš študovať. Aj keď máš podpísaný Agreement s vybranými predmetmi, ty sa na tie predmety musíš zapísať v systéme hostiteľskej univerzity. Aby to ale nebolo také jednoduché, robia to za teba na študijnom oddelení, čiže ak chceš, tak sa pri tom môžeš pokojne zblázniť. Mne nešli zapísať dva zo štyroch vybraných predmetov. Tie mi potom pani na študijnom musela nahrádzať, takže nakoniec nemám moc to, čo som chcel. Ale aspoň, že mám, že… O tom, čo tu študujem a vlastne celkovo o škole v Holandsku plánujem napísať samostatný článok. Tak potom čítaj, man.

A to je celé… 🙂

Ani toho nie je tak moc, pche! V skutočnosti to je ale pomerne náročné, keď ide o dodržanie všetkých deadlinov a (ne)plnenie povinností. Myslím si ale, že to je najhoršia časť Erasmu a po príjazde na miesto je všetko už len lepšie a lepšie. Ak máš šancu ísť na Erasmus, tak určite choď. Vybav sa pevnými nervami a budeš v pohode. Alebo to urob ako ja, moc to nehroť a ono to nakoniec nejak dopadne a uvidíš, že aj tak skončíš na (vytúženom) mieste.

Na záver…

Groningen je od mora vzdialený asi len 20 kilometrov, takže som dopadol ešte lepšie ako keby som cestoval do Bologne. Woohooo! Stačí už len vyraziť.

yakube holandsko

Ocitneš sa v krajine, ktorá vypadá presne ako “klasická fotka z Holandska”.

V budúcom článku sa môžete tešiť na first impressions z Holandska.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.
Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Diskutujme!

2 komentáre

 1. Lucka Stefani

  Super článek… To papírování jsem tak trošku absolvovala s kámošem a je toho fakt pekelně moc 😀 Každopádně ať se Ti tam líbí, Holandsko je úžasné ♥ Těším se na článek ohledně Tvých pocitů z Holandska jako takového – pokud vlastně bude 🙂
  Lucka Stefani

  Odpovedať
  • yaku_be

   Díky, Lucka 🙂 Presne! Ja som ešte stále v tej fáze, že tu nad všetkým žasnem, hah. A článok s pocitmi bude, dúfam skoro. 😀

   Odpovedať

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ako si obrátiť život naruby a nezblázniť sa z toho - […] neprehliadni… Erasmus v Holandsku časť I. – Ako vycestovať na Erasmus? Filmový denníček (26/1/2019) – 3 výborné české a…

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.