Čítanie (nielen) na jeseň: Neokukaný Detektiv Luboša Polívku

okt 21, 2018 | Čítam

V poslednom období ma čoraz viac hnevá to, ako sa na slovenských a českých školách vyučuje literatúra. Všimol som si to za ten rok, ktorý študujem tu,  v Olomouci – keď príde reč na českých autorov, častokrát sú to autori knižných predlôh k známym filmom  – tak sa vôbec nechytám a potichu závidím tým, ktorí vedia, kto to je Hrabal alebo Seifert. Podobne sú na tom, v opačnom garde, českí študenti. A zdá sa mi to fakt absurdné!! Spomenuté dva mená (z ďalších mnohých) patria autorom 20. storočia. A neprežili sme snáď 20. storočie z veľkej časti v spoločnom štáte…?

Hanba tým, ktorí vymýšľali učebné osnovy. Tfuj!

S Vieweghom to nevyšlo

Preto som sa rozhodol, že si urobím mierny prehľad českej literatúry. Začal som však pomerne nešťastne u Michala Viewegha, s ktorým som si úplne, tak celkom, jakože vôbec nepadol do noty. Až som o tom musel napísať článok, ktorý si môžeš prečítať TU.

Skúsi to u mňa Luboš Polívka

O to viac ma ale potešilo, keď som doma raz našiel balík prichádzajúci z Plzne. Objavil som v ňom knižku Detektiv od Luboša Polívku, mladého českého autora, ktorý so mnou zdieľa práve onen nepekný vzťah k Michalovi Vieweghovi. Tak vidíš, aspoň na niečo je ten šašo dobrý!

knizny blog

Nezabudnite navštíviť aj Lubošov profil.

Detektiv je pomerne útla knižka, ktorá skrýva 5 rôzne dlhých poviedok. Každá z nich však popisuje jeden z prípadov detektíva Polívku. Luboš tak prostredníctvom svojho alter ega rieši záhady oživlých mŕtvol alebo poľnohospodárskeho podvodu v podivnom realisticky-fikčnom Bergkjavíku – to všetko veľmi svojským spôsobom.

Ľahké čítanie s osobitým nádychom

Detektiv ťaží najmä zo svojej čítavosti. Príbehy nikdy nepresahujú 30 strán, dajú sa ľahko prečítať na jedno posedenie. Možno by som neváhal ich členiť na kapitoly a zápletky gradovať aj v rámci menších celkov. K čítavosti prispieva aj vlastný neohraný Lubošov štýl, ktorý sa líši od tých knižiek, ktoré bežne nájdeš v kníhkupectvách. A práve to ma na Detektivovi bavilo najviac.

Okrem žánrových a charakterových stereotypov – akože Polívka je večne naliata troska a najviac zo všetkého mu chutia prášky na spanie (a tak ďalej) – si Lubošov detektív prisvojuje niečo zo svojho autora.

kniha yakube.sk

Takto som si čítal na balkóne.

Mám tým na mysli hlavne spôsob, akým detektív vníma svet. Je vidno, že Luboš je šikovný pozorovateľ a všíma si zaujímavé veci. V knihe je niekoľko skutočne výborných úvahovo-opisných pasáží, ktoré sa venujú záležitostiam bežného života. Detektiv je tiež nabitý množstvom pop-kultúrnych odkazov, vďaka ktorým sa dozvedáme nemálo o Lubošovom hudobnom vkuse, i o jeho názoroch na niekoľko filmov. A áno, Mama Said ma nebaví tiež a Collateral je super (hah)!

Škoda, že…

Detektiv pokrivkáva (väčšinu knihy – ak by sme brali do úvahy jeho večne dolámané nohy), ironicky, vo svojej detektívnej rovine. Oveľa viac by ma spomenutých 5 prípadov bavilo, keby boli napísané viac ako thrillery. Alebo ešte inak. Oveľa viac by ma Detektív bavil, keby vôbec nebol detektív, a Luboš by písal viac o tom, v čom je výborný. Dialógy. Veci bežného života. Interakcie postáv. Stretávanie sa s opačným pohlavím. Oveľa lepšie pôsobili myšlienky a pocity, ktoré Luboš vkladal do postavy detektíva, a ktoré považujem za jeho vlastné, než pasáže rozprávacie a teda čisto fabulačné.

A veľmi mu to závidím! Čo by som dal za to, keby som vedel napísať taký jeden normálne znejúci dialóg. Ale fakt, ak máš rád neokukaných autorov so zaujímavým štýlom a baví ťa trochu iný, nie úplne normálny prístup k životu, daj Detektivovi šancu. Knižku si môžeš objednať TU.

Prípadne navštív aj Lubošov profil.

knizni recenze

Knižku som dostal spolu s Lubošovým venovaním.

Rodák z malej dedinky na Tachovsku, v súčasnosti žijúci v Plzni. V debute Detektiv predstavil svoj groteskno-realistický, civilne fantastický štýl v piatich príbehoch. Román Lék pro sebevrahy zabrnkal na vážnejšiu notu autorovho vnútra. Svět podle Goata je súborom desiatich poviedok naprieč žánrami, v ktorých sa vydávame od stredoveku po budúcnosť, od komédie po krimi a od veku mládenca až po posmrtný život. Do budúcna sa pripravuje pokračovanie Detektiva s názvom Salašník.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.
Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Diskutujme!

0 komentárov

Trackbacks/Pingbacks

  1. Ako si obrátiť život naruby a nezblázniť sa z toho - […] na Erasmus? Filmový denníček (26/1/2019) – 3 výborné české a slovenské filmy Čítanie (nielen) na jeseň: Neokukaný Detektiv Luboša…

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.