Erasmus projekt v Anglicku: 10 dní denníkovou formou

mar 18, 2020 | Cestujem

Anglicko som si podvedome predstavoval asi ako zmes Trainspottingu a Harryho Pottera. Na každom druhom rohu niekde v parku by flausil Johnny Lennon s tými brýlkami, čo okopíroval z Pottera, a na gitarke by valil Imagine. Samozrejme by tým len prehlušoval Wonderwall, ktorý by pre zmenu hral úplne všade vo vzduchu pekne dookola. A niekde do toho obrazu, neviem ako, (ne)zapadá Jeremy Clarkson. Bohužiaľ, nemohol som sa zrejme viac mýliť. Čítaj ďalej o mojom pobyte v tejto vysnenej krajine každého Araba… a Poliaka.

Deň 1

Do Anglicka som sa vydal poprvýkrát v živote cez Erasmus projekt. Výlet začal tradične napi*u, skorým vstávaním v Olomouci. Odtiaľ som sa dostal do Bratislavy. To preto, aby som si vďaka Hlavnej stanici pomaly začal zvykať na bordel v černošských ghettách, ktoré ma mali čakať (táto veta nesleduje iný ako čisto rasistický motív). A aby som odletel do Leedsu… čo je mesto, ktoré mi je známe akurát tak, že som za Leeds F.C. hral kariéru vo Fife.

Skôr ako o meste, bol prvý deň o kultúrnom šoku, ktorý som prežil. Angličania robia/majú veci inak, a často to pôsobí tak, že len preto, aby BOLI iní. Jazdenie po ľavej strane pritom považujem za správne. A to aj napriek tomu, že môj mozek zažíva mindfucky pri každom prekračovaní križovatky. Ale vysvetlite mi niekto tie zásuvky. A tie ich huňaté koberce, ktoré majú poťahané po celej zemi. A umývadlá, kde sa voda nastavuje dvoma kohútikmi. A sprchy, v ktorých tečie len horúca alebo mrznúca voda. A nič medzi tým.

anglicko leeds travelblog

Prvé dni v Anglicku mi prinášali rôzne šoky a podivenia.

Deň 2

To všetko je ale hovno oproti dažďu. Doteraz som myslel, že prší z mrakov. Ale zjavne som sa mýlil. V Anglicku totiž dokáže pršať z modrej oblohy. Nerobím si srandu, za dva dni tu ešte neprestalo pršať, a evidentne prší aj v moment, kedy je na oblohe krásne. Debaty o Bohu, a o tom, čo tam hore robí, zrejme naberajú na váhe. Na sračku som zmokol asi hneď hodinu po prílete do Anglicka. Druhý deň som zmokol podobne na sračku. Za zmienku stojí ešte prvá anglická noc, ktorú som strávil v Airbnb týpka – prototypického angličana, čo vypadá ako typický futbalový fanúšik a obľubuje pivinko.

Postupne som si všimol, že “cheers” je univerzálnou odpoveďou na všetko a znamená zároveň ahoj, maj sa, aj dík. Tak mi pripadá, že ak ťa tu niekto vyfuckuje, primeranou odpoveďou bude “cheers” v zmysle “okej, beriem do úvahy tvoj názor, a teraz sa odjebem do piče”. Alebo keď ti na prechode niekto s Mini prejde po patách, ironicky môžeš poznamenať “cheers”, teda niečo ako “díky, ty ko*ot!!”. Deň pokračoval tradične anglicky. Dali sme dokopy českú výpravu, stretli sa s bulharskými kolegami, a Turek nás odviezol do Helmsley, kde sa koná Erasmus projekt. Tam to vedie Turek, a jedlo inakšie pripravujú dvaja Turci. Takže hádam, že tu nebudeme žrať nič iné ako anglické raňajky a fish and chips. Jo jo.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Z takejto oblohy vcelku husto pršalo. Doteraz nechápem.

Deň 3

Erasmus projekt Európskej Únie v Helmsley je vlastne: Rekreácia v neznámom prostredí, ktorá sa koná pod zámienkou výuky/výchovy. Tá prebieha formou priblblej hry, a jej úlohou je podprahovo šíriť ideológiu. Podobnosť s pionierskymi tábormi je absolútne čisto náhodná. V pionierskych táboroch sa predsa družili Franta z Příbrami, ktorého tatko bol tajomníkom ÚV KSČ, a Janko z Horehronia, ktorého matka predávala rohlíky. A tu sa má kamošiť biely heterosexuálny Čech s tmavším gay Turkom, ktorý sa džendžrovo identifikuje ako nebinárny. V tretí deň sa inak nič nestalo.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Na izbe sme bývali piati. Program sme potom trávili väčšinou takto.

Deň 4

Celý český tím už rezignoval. V Helmsley sú okrem nás ešte výpravy z Bulharska, Talianska, Lotyšska a Turecka. A všetky tímy sa do programu zapájajú s podivuhodnou náruživosťou. Výnimku tvoria Lotyši, ktorí sú jednotkou samou o sebe, a evidentne majú natoľko “na háku”, že sa ani neunúvajú hejtovať po vzore českeho tímu.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Projekt sa odohrával v malinkom, fotogenickou meste Helmsley.

Deň 5

Takto som si predstavoval každý deň. Z Helmsley sme sa odviezli do Yorku, čo je najbližšie väčšie mesto. Hodnotenie výletu v Anglicku je nutné formulovať nejak takto: Bolo to super, dokonca ani nepršalo! A vážne, celý deň nepadla ani kvapka. To, že fúkal orkán, bolo celý deň zamračené a koryto miestnej rieky sa vylievalo, nie je až tak podstatné. Highlightom Yorku je asi to, že skrýva “reálnu” Šikmú uličku z Harryho Pottera, kde si môžeš kúpiť – hmmm – predražený merch… a preto je asi lepšie využiť služby miestnych pohostinstiev, ktoré ponúkajú pivo za skromné cca 4 libry. To je dokonca lacnejšie ako v Holandsku. Večer sme pri ceste domov v Yorku nechali teplého non-binary džendžer týpka, ktorý má pomerne chladný vzťah k orientácii, a tak nedokázal nájsť cestu na zastávku.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

“Skutočná” Šikmá ulička z Harryho Pottera sa nachádza práve v Yorku.

Deň 6

Sa začal zostra. Pre bezprostredný opis situácie budem citovať z konverzácie na messengeri: „Do pi*e sk***enej. Ten j**nutý, vypatlaný Bulhar… práve roz***al tú lampičku posteľnú. A celé sklo z tej žiarovky nasypal Vítkovi do postele.“ A tohto týpka tu máme ešte päť dní znášať? Pomoc. Pre dokreslenie situácie ešte musím spomenúť, že ten istý týpek nosí gepardské trenky a o tretej ráno obľubuje žrať zmrzku. Vždy som mal rád Bulharsko… ale až teraz ho skutočne, hlboko milujem.

Po piatich nociach, počas ktorých som dokopy nenaspal viac ako 20 hodín to tu už ale vážne fyzicky nedávam. Dnes som sa preto cez deň, priamo počas programu, vyspal na gauči s českou spolureprezentantkou zastupujúcou našu vietnamskú menšinu. Príjemný zážitok.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Náročný program projektu si vybral svoju daň.

Večer sa konal český večer. Pre nezainteresovaných – ide o akciu, pri ktorej sa reprezentanti snažia v čo najlepšom svetle predviesť svoju krajinu. Privezieš domáce dobroty a všelijakej hávedi z iných krajín sa snažíš vysvetliť, prečo je tvoja krajina lepšia ako tá ich, a prečo je tvoja krajina najlepšia na svete. Keďže Česko reprezentovala NAŠA skupina, budem len dúfať, že sa o tom nedozvie Pavel Novotný, lebo by nás všetkých hnal na šibenicu za vlastizradu. Highlightom večera sa stal Vítek, ktorému sa podarilo všetkých prítomných presvedčiť, že tá slávnostná indonézska košeľa, ktorú mal na sebe, je v skutočnosti tradičný moravský kroj. O tom, že nad našim stolom visela turecká vlajka ani nehovorím.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Tento týpek sa v jednom kvíze pomenoval “Kokot”. Nič výstižnejšie totiž neexistuje.

Deň 7

Išli sme na parádnu prechádzku k Riveaulx Abbey (odporúčam očekovať a naštudovať), kde som si urobil fotku na Instagram (silno odporúčam očekovať a naštudovať). Večer sme si potom pozreli striptíz jedného z Lotyšov, o ktorom neverím, že nerobí part-time gigola. Toť vše.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Pekné miesto so zaujímavou históriou.

Deň 8

Ráno sme sa zobudili do snehu. Bulhar, čo vypadá jak Pppeter, práve zostrojil snehuliaka a „do rúk“ mu vložil fľašu Demänovky – pozoruhodný kúsok, nič roztomilejšie som na svete nevidel. Večer sa premietal Parazit. Podľa niektorých hlasov som sa pri tej príležitosti s Vítkom pokúsil spáchať sendvič na jednej z Italiek. No takéto dohady prudko odmietam s tým, že sa nijakým spôsobom nezakladajú na pravde.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Bulhari a ich umelecké cítenie okorenené slovenskou kultúrou.

Deň 9

Posledný deň nášho krásneho Erasmus projektu. Využili sme ho na výlet do Scarborough, čo je asi 60-tisícové pobrežné mesto, ktoré, slovami našej spolureprezentantky, je „napíííčů, tyjoo, anglický Bibioonee totálně eeeeh, všude pláž tyvole, samej Čech vole všude, paštika tyvolee“. V skutočnosti išlo ale o najkrajšie mesto, ktoré som v Anglicku navštívil, a stále ma baví si v spomienkach vybavovať jednotlivé momenty z neho – slnko na pláži, parádne fish n’ chips v Rennards, anglické pivínko za skvelé dve a pol libry v bare West Riding Hotelu – pričom sa nenechaj zmiasť tým, že je to hotel. Ten bar bol pre mňa najrýdzejším anglickým zážitkom z celého pobytu a studnicou pre sociologické pozorovanie, ktoré ma neskutočne bavilo. Výhradne biela klientela, prototypické anglické postavičky, ktoré pijú pivo o tretej poobede… nie prvé, ale asi piate. Takže toto sa teda v rôznofarebnej spoločnosti nazýva white-trash… fascinujúce. Prosím, vráťte ma niekto do Scarborough.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Lotyšská výprava. Daniela je influencerka, nemá kedy pózovať na fotky iných.

Deň 10

Megalomanské zakončenie anglického výletu – zápas Manchesteru United – naživo!! Z Helmsley sme sa o piatej ráno minivanom presunuli do Leedsu, odkiaľ sa už každý pobral vlastným smerom. Ja som volil ešte cestu do Manchesteru autobusom. Pričom som sa previezol po najvyššie položenej diaľnici v Anglicku (niečo málo cez 300 metrov). Sú to také zvláštne kopečky, ktoré pôsobia oveľa vyššie, ako v skutočnosti sú. Celou cestou po kopečkoch bolo nasnežené, čo bol oproti bujnej jari v Leeds trochu šok. Podnebie v Anglicku by sa takto celé dalo vlastne opísať – šok. A šoky Anglicko nepôsobí len počasím.

Manchester

Prekvapený som aj z Manchesteru. Je to také zvláštne mesto, v samotnom centre vládne taká poloindustriálna funkcionalistická architektúra, pôsobí výrazne ošumele a už len pripomína zašlú slávu tohto mesta. Taký upgradnutý Zlín. Na druhú stránku je Manchester výrazne fotogenický. A z toho „popola starého mesta“ sa začína dvíhať nové, trochu divoké a moderné mesto, ktoré, podľa toho, čo som postrehol, bude dosť obľúbené hipstermi a rôznymi subkultúrami.

Sklamaný som z brutálneho bordelu, ktorý ale nie je špecialitou Manchesteru, ale celého Anglicka. Nikde som nezažil horší pocit z prechádzania ulicou, ktorá pripomína skôr smetisko. Anglické mestá smrdia. A nie sú to mestské smrady, na ktoré si zvyknutý – cigarety, chcanky, bezdomovci – ale rýdzy smrad rozkladajúcich sa odpadkov. Na ulici. WTF. To je dobrá facka realitou. Na pohode nepridá ani fakt, že vo veľkej časti mesta sa pohybuješ vlastne po černošsko-moslimských ghettách, kde to vypadá jak v Sýrii.

anglicko1-min anglicko travelblog yakube leeds erasmus projekt

Stáť na Old Trafford je čistokrvne duchovným zážitkom.

Večer som sa pobral na štadión. Nebudem to moc popisovať, pretože akokoľvek by som sa snažil, furt by som skončil len pri pátose a sentimentalite. Najlepšie to naozaj popisuje prefláknutý výrok Stana Lobotku: „It was my sen, but now is realita.“ Zápasy United sledujem jedenásť rokov v telke a stáť na Old Trafford je pre mňa ako pre fanúšika Game of Thrones mať sendvič s Daenerys. Toľko k tým prirovnaniam. Keď si fanúšik Game of Thrones, tak teraz už vieš. Na všetko ostatné nemám slová, zážitok z Manchesteru si odnášam v srdiečku spolu s piatimi domácimi gólmi. Doporučuje 0 fanúšikov City z 10.

Anglicko bolo do istej miery sklamanie a precitnutie do reality. Zároveň je to tým pádom skvelá skúsenosť, ktorá mi pomáha si ešte viac vážiť to, čo máme doma. V každom prípade bolo dobré Anglicko vidieť, pretože je to jedna z tých „inších“ európskych krajín. A mám odtiaľ aj dva extrémne dobré zážitky, ktoré som si mimoriadne obľúbil (Scarborough, United). Podobne kontrastne hodnotím aj Erasmus projekt, ktorý bol naraz otravou, ale aj veľmi príjemným zážitkom, a ďakujem za to, že som na ňom mohol byť. Otrava totiž pominie, ale spomienky vždy ostanú.

A aj tak je to patetické, do pi*i!

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.