Erasmus v Holandsku časť II. – Pocity z prvých dvoch týždňov

feb 21, 2019 | Cestujem, Erasmus v Holandsku

Kapitánsky denník Lietajúceho Holanďana, part druhý – príbeh pokračuje. Prešli dva týždne, odkedy som sa prvýkrát ocitol v Groningene, a toto, čo čítaš, je vyprávanie o veciach, ktoré ma tu za ten krátky čas najviac dostali. Dosť ma ale potešili reakcie na úvodný článok (tento TU), som rád, ak niekomu pomohol. Jako fakt, hah.

Začať musím, nečakal by si to, fakt samotným príjazdom do Holandska. Ak sem prídeš prvýkrát, tak ťa to fakt dostane. Holandsko vizuálne pôsobí jaksi oveľa západnejšie, ako skutočne je. Ak považuješ Nemecko alebo Francúzsko za západné, Nederland je fakt ešte o krok ďalej. Vieš čo, i keď to znie vtipne, fakt by som povedal, bližšie Amerike – tým, ako pôsobia tie rezidentské uzavreté susedstvá s domečkami a dokonale upravenými otvorenými záhradami.

Poznáš ten priblblo-zvláštne-príjemný pocit úžasu, keď si na novom mieste, ktoré je úplne iné ako to, na čo si zvyknutý. Niečo ako keď pustíš malého fracka do Disneylandu. Za fracka si dosaď seba a namiesto Disneylandu počítaj s Holandskom, a tak nejak sa budeš cítiť, keď uvidíš v krátkom slede klasické veterné mlyny, všadeprítomné cihlové domečky (jak z filmu alebo cartoonu) a ešte prítomnejšie prúdy cyklistov. Proste prvotriedny crazy shit.

Bývanie

Okej, ale aby som neriešil len hovná. Prvá vec, ktorá ťa bude zaujímať, bude asi bývanie, že jo. Ja som si vybavil oficiálne kolejné bývanie naviazané na univerzitu. Platím bezmála 400 eur mesačne. To mi vydá na pekný trojizbák spolu s energiami a možno Internetom, že? Že?! No, bývanie za 400 eur vypadá trošku inakšie, ako by si si mohol myslieť.

erasmus v holandsku

Ja mám hniezdo hentam hore.

Bývam v izbe, ktorá trochu pripomína niečo medzi nemocnicou a školskou triedou. To porovnanie nie je úplne odveci. Fakt bývam v dome, ktorý v minulosti slúžil ako škola. Bývalé triedy sú momentálne prerobené na bývanie tým, že sú v ich strede postavené sádrokartónové steny. Rozumej – so susedom na jednej strane obývaš jednu triedu, chápeš, čo myslím. To je ale celé, čo sa týka rekonštrukcie. Okná sú tu typu fúkavého, tak ako všetky okná v Holandsku. Vybavenie je tu skôr podpriemerné, celé to pôsobí trošku ošarpano, hah.

ERAsmus v holandsku

Takto to tam vypadalo, keď som prišiel.

Proste ak čakáš level nórskej väznice, tak smola. To bývanie je lepšie jak bratislavské Mlyny, ale za štyri stovky si predstavíš čosi kúsok iné.

Erasmus v Groningene.

Po zariadení to vypadá aspoň o trošičku lepšie.

Keď si to zariadiš, tak to vypadá trochu lepšie. Ale ešte mi to treba trošku vydekorovať. Trošku. Inak, keď si všimneš tú sračku na strope nad posteľou – môžeš mi napísať s tipom, koľkokrát sa mi v priebehu prvých dvoch dní postavila do cesty. Au, ešte teraz ma to zabolí.

Avšak do týchto chvíľ môže to bývanie ešte stále pôsobiť sympaticky. Predstav si ale, že máš raz do týždňa službu upratovania kuchyne, wtf?! Za ktoré ťa môžu vyhodiť, pokiaľ ho nesplníš. Ja som teda našťastie neupratoval ani raz, za čo ma teda našťastie nevyhodili, ale aj tak. Fuu.

Sranda to začína byť cestou na vécé. Kruciálny problém nastáva v momente, kedy si „doma“ zabudneš papíros, pretože ono vécé je ďaleko, ďaleko cez chodbu. Problematická je aj teplota, ktorá vládne na tomto checkpointe, a pohybuje sa približne pol stupňa nad teplotou vonkajšou. V kombinácii s porcelánovým sedátkom je to totálna vražda. Môže sa stať napríklad to, že tam zamrzneš, primrzneš a už nikdy nevykonáš business, po ktorý si tam prišiel. To nechceš.

Ďalší problém sa deje hneď vedľa, v „kúpeľni“. Tá kúpeľňa pôsobí zároveň jak predsieň vécé, čím sa z nej stáva po kuchyni druhé najfrekventovanejšie miesto v dome. A to nechceš. Pretože sprchy (sú 2) sú len také srandovné komory, v ktorých ale nemáš poličku ani vešiak, ani nič. Takže ak chceš svoje handry nejak rozumne nosiť v dobe bližšej ako cca 6 hodín (kým ti vyschnú), musíš si ich nechať venku v onej hajzlovej predsienke. A ty z tej komory raz musíš vyjsť. Ja som vyšiel a takto som sa prvýkrát pozdravil so svojou novou susedkou. „Ahoj, já jsem Tereza.“ Eh, ruky sme si nepodávali.

Ľudia (Ženy)

Po bývaní si tu isto začneš všímať ľudí. Či chceš alebo nie, je to tak. Oni sú totiž dosť ťažko prehliadnuteľní, títo Holanderi. K oblohe sa dvíhajú jak stožiare, vieš čo. Sú strašne vysokí. Keby Holanderi hrali hokej, tak by si po ulici stretal samých Zdenov Chárov. Lenže rovnako vysoké sú aj tie ich „Zdenky“. Mám 180cm, ale asi väčšia časť Zdeniek je odo mňa vyššia. Keby som bol zakomplexovaný človek, tak by som z toho bol dosť zakomplexovaný. Ale na svete sú horšie veci, napríklad táto:

Holanďančanky nenaťahujú meter len do výšky, ale rovnako sa im to darí aj v smere do šírky. Jakože sú tučné. Dosť často, teda. V priemere inak skôr slabo podpriemerne vypadajúce, svetlé typy, bežne s takým tým ružovým nádychom, s občasným výskytom výrazných pieh. Rozumiem, sto ľudí = sto chutí, ale toto nechceš.

holandske zeny yakube.sk

Chápeš, ak si si Holanďanky predstavoval týmto štýlom, tak na to pred prípadným odjazdom zabudni a ešte ho poriadne zváž.

Ale aby som nebol povrchný, poďme sa sústrediť na nejaké pekné povahové vlastnosti. A tie Holanderi majú!

Ako najväčší plus, ktorý zároveň obdivujem, vidím ich schopnosť vyprávať anglicky. Holanďančania vedia fakt dobre anglicky a navyše majú aj zrozumiteľný prízvuk, čo je vec, ktorú obzvlášť silno oceníš. A netýka sa to len akademickej pôdy alebo mladých ľudí. Holanďania proste vedia anglicky, všetci. Skoro. Proste si predstav, že predavačka v Berte na teba spustí plynulo anglicky, asi lepšie jak ty. To je super. Vec, ktorá sa ti u nás nestane. Jakože nestane, fakt ne.

Ďalším aspektom, ktorý dozaista prispeje k tomu, aby sa tvoje srdiečko naklonilo láske k týmto Holanderom, je určite ich vítačstvo. Rozumej, vítač = človek, ktorý má neutrálny až pozitívny postoj k migrácii. Myslím, že to súvisí s ich históriou a faktom, že Holandsko bolo kedysi významný kolonizátorom. Takže majú s migráciou, multikulti shitom dlhú skúsenosť a zároveň napísali v tomto ohľade niekoľko čiernych stránok, za ktoré pravdepodobne cítia zodpovednosť.

Čo to znamená pre teba, frajer – ľudia sa tu k tebe budú správať pekne, v skratke. Jednoducho, dobre vedia, že si retardovaný, prípadne nový, a primerane tomu k tebe pristupujú. Ochotne ti na čokoľvek odpovedia, poradia, a sú trpezliví v prípade, že ti niečo nejde alebo niekde chybuješ. Celkovo takáto kultúra medziľudských vzťahov je tu na vysokej úrovni – v každom obchode sa ti pozdravia, pri osobnejšom jednaní sa ťa nezabudnú spýtať, ako sa máš, alebo ako sa ti páči Holandsko. A vždy ti poprajú pekný deň. Dokonca na cyklochodníkoch mimo mesto sa ľudia zvyknú zdraviť.

To sú prvé postrehy k Holanďanom…

Jedlo

Kámo, všetko by to bolo pekné, ale žrať musíš. Prvý deň som to skúsil nejak tradične v mekáči, v KFCčku. Eeh, nebol by s tým problém, keby som to neskúšal v Holandsku. Oni to tu majú celé iné zle. Nemyslím cenovo, s tým dopredu počítaš. Ale im tu proste chýba polovica vecí, na ktoré si zvyknutý doma. Na druhú stranu, v KFCčku tu majú extrémne dobré, reálne zemiakové hrancle. To chceš.

yakube. sk groningen erasmus

Do KFC-čka sa tu kľudne oplatí chodiť len po hranolky. Fakt áno.

O jedle, a o Holandskom jedle by sa dalo písať donekonečna. Nechám si to radšej pre samostatný článok. Holandské pochutiny sú fakt zážitok.

Nedopadol som ešte najhoršie

Ak ti pripadalo hento moje bývanie ako „nič moc“, sleduj toto. Holka tu za to platí rovných 400 a vypadá to tam takto. Ošarpané sádrokartónové steny (všade) a v kuchyni válov jako pre svine. Celé mi to pripadalo ako kancelársky open space predelený priečkami, čím vznikli „izby“. Strašné.

ssh groningen

Takto vypadá bývanie za 400 eur…

Vône Holandska

Tak najprv som si všimol jednu arómu, ktorá moje čuchové bunky obohacovala od začiatku pobytu. Stávalo sa to cestami centrom mesta a dlho som ju nejak podvedome vnímal, ale skutočne som si neuvedomal jej prítomnosť. Až keď som sa raz pozabudol, že som vlastne v Holandsku, vďaka tej vôni som sa duchom ocitol niekde vo Východnej pod amfitéatrom, doma na Liptove. Proste celé centrum je v zime strašne zakandlené smradom páleného dreva z početných houseboatov, ktoré parkujú v miestnych kanáloch. Paráda. Niet na svete lepšej vône. Až na jednu.

erasmus groningen sk

Okolie Groningenu je fakt malebné… na fotke. Lebo na fotke nesmrdí.

Druhá charakteristická vôňa pre Nederland je určite tá hovnová. Vážne. Všetko, čo sa nachádza približne tri metre za ceduľou mesto, smrdí hovnom. Okolie Groningenu je fakt vážne malebné, ale smrdí hnojom. Všade navôkol sa totiž nachádzajú polia a chovajú sa ovečky a koníky, ktoré ale prirodzene serú. Takže to tam páchne fakt ako v prdeli. Čo nie je nejaká výčitka, skôr si to s pobavením všímam.

Rovnako frekventovaný kandel je aj kandel trávový. Zelený dym je tu cítiť všade. Okolo lavičiek v parku, pod balkónmi na ulici, ale úplne najčastejšie tu môžeš weed vetriť v oblastiach pred objektmi školy. Jako fakt, to nijak nepreháňam. Na druhú stránku to je ale asi zas pochopiteľné. Vieš čo – školu navštevujú samí chudobní študenti a ladiť sa pred prednáškou alkoholom tu vyjde pomerne draho. Takže sa nie je čomu diviť, keď sa radšej za 3 eurá odpáliš na Mars s brčkom v ruke, ako by si si mal šlahnúť jedno pivo za 5 eur.

Kam večer?

To je snáď najvážnejšia otázka, ktorá tu môže padnúť. Ťažko na ňu odpovedať. Nedá sa moc vyberať. Vieš čo, krčmy sa tu pre nejaký neznámy dôvod volajú „café“. Vec, ktorá ťa však ako fanúšika domácich slovenských alebo českých pohostinstiev rozhorčí, je tá, že tu všetky tieto cafés predstavujú (alebo minimálne pripomínajú) irish puby. Nie je to tu med lízať. Moc sa mi tu v tomto ohľade nepáči.

erasmus v groningene

Takto nejak, nie moc lákavo, to vypadá vo väčšine holandských pubov.

Frustrácia, samozrejme, začína v momente, kedy si prepočítaš, koľko pív si môžeš dať doma za jedno, ktoré si dáš „venku“. Ak si „venku“ skromný“, tak to vychádza na približne 7-10 „domácich“ pív. S tým sa predsa racionálny človek nemôže zmieriť, no tak! Celkovo ale tie cafés nestoja za moc. Sú to väčšinou irish puby, ktoré sú moc „temné“, obrovské a hlučné. Takže nemáš ten toľko potrebný pocit domáckosti a osobitosti.

Uf, toto je len zlomok z toho, čo som tu počas tých prvých dvoch týždňov zažil. Je toho toľko, že som takmer celkom zabudol na školu, kvôli ktorej som tu vlastne prišiel. Ale o škole plánujem napísať samostatný článok. Zatiaľ som ti dal nahliadnuť len do toho skutočne najpodstatnejšieho, čo som si tu zatiaľ všimol. S výnimkou bicyklov, ktoré sú pre Holandsko kľúčové. Samozrejme natoľko, že o nich budem písať samotný článok.

Záverom…

Holandsko je úplne skvelé. Určite sem príď. Stoprocentně!! Fakt sa to oplatí.

Bicykle, rovina, rovina, rovina, rovina, voda, voda, veterné mlyny, tehlové domy, weed, weed, drahé pivo, drahý syr a fúkavé okná.

Holandsko za dva týždne ♥


Predošlé časti:

Erasmus v Holandsku časť I. – Ako vycestovať na Erasmus?

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.