Filmový denníček (26/1/2019) – 3 výborné české a slovenské filmy

jan 26, 2019 | Sledujem

Toto je súhrn toho, čo som videl za posledný týždeň, s mojimi krátkymi komentármi. Vzniká preto, že som si to chcel vyskúšať. A tiež preto, že som videl prinajmenšom tri zaujímavé filmy, ktoré zároveň spája jedna vlastnosť – že sa im podľa mňa nedostáva zaslúžený ohlas. Inak mnohí sa mňa obraciate s prosbami o radu, “aký film si pozrieť”, takže toto kľudne môžeš brať ako zdroj inšpirácie pre to, čo budeš nabudúce ťukať do piratebayu. Inakšie, všetky filmy som prelinkoval na profily na ČSFD, takže v pohode klikaj aj tam.

Ďalší zápis do “denníčku” budeš môcť čakať v prípade, že sa mi bude chcieť naďalej udržiavať jeho existenciu.

Wonder Woman (2017) – 40%

film recenzia yakube wonder woman

Toto ne-ne. Sú lepšie komiksové filmy. Oveľa lepšie.

Toto nene. Aj napriek tomu, koľko výrazných bôľov Wonder Woman nesie, najviac ma zaráža, aký otrasný má casting. Je to vyložene subjektívne hodnotenie, no tie postavy boli (s výnimkou Chrisa Pinea) totálne mimo. Ale aj bez ohľadu na to je to strašný gýč, nenaplnená žánrovka bez štipky inovatívnosti s milionkrát obohratým posolstvom. Jediné, čo na filme teší, je, že sa neuchýlil k nejakému turbo-feminizmu, čo sa jednoducho mohlo stať.

Štěstí (2005) – 80%

štěstí bohdan sláma 2005

Štěstí sa venuje súčasným problémom sociálne slabých rodín v chudobnom regióne Mostecka.

Zo zvedavosti som si chcel pozrieť film vedúceho réžie na FAMU. A vyzerá to tak, že týpek vie, čo učí. Je to pekný (smutný) príbeh, ktorý svoj názov stavia čiastočne do ironickej roviny. Nakoniec to ale je príbeh, síce nie o šťastí, ale o jeho hľadaní. Priznám sa, že nie som moc fanúšikom predstavy “mesto sucks, dzedzina rules”, ale Štěstí je moc real na to, aby ťa aspoň trochu nezasiahlo. Inak vizuál rozjebaného Mostecka skvelý a inšpirácia Tarkovskim jasná.

Něžné vlny (2013) – 85%

nezne vlny 2013 vejdelek yakube

Něžné vlny geniálne kombinujú historické udalosti s osobným, až intímnym prežitkom ich autora.

Mierne zdeptaný Štěstím som si chcel pozrieť niečo od komedianta Vejdělka, od ktorého som toho príliš mnoho nevidel. Na jeho Mužích v naději bol dobrý asi len Bolek Polívka, tak som bol zvedavý na Něžné vlny, od ktorých som príliš nečakal. O to som radšej, že sú jedným z mojich dnešných favoritov! Něžné vlny mi pripomenuli, čo všetko je na českej komédii tak perfektné a prečo ju mám tak rád. Na pár miestach som musel fakt film zastavovať, aby som si trošku predýchal. Takže ak nie si komunista a neposereš sa z pohádkového prerozprávania historických udalostí, choď do toho. A celkovej Vejdělek Nězných vln dělá mocných 85%.

Pupendo (2003) – 75%

pupendo 2003 yakube

Ak čakáš druhé Pelíšky, tak sa nedočkáš. Inak super.

Musel som dohnať aj túto zanedbanú povinnosť Hřebejka a Jarchovského. No… proste kvalitka, na akú si u nich zvyknutý. Ale narozdiel od Pelíškov, ktoré striedajú jednu dokonalú scénu za druhou, je Pupendo „len“ dobré. Dosť dobré. Ale to je celé.

Seznamka (2016) – 20%

seznamka 2016 yakube

Celé to pôsobí ako prostý videoklip, reklama alebo sponzorované amatérske youtube video.

Oproti predošlým dvom filmíkom je toto zas naopak ukážka toho, kam až sa vie česká komédia prepadnúť. Možno že mindžuješ na dvojku Sněženek, aké je to hovno, ale to si ešte necítil jak smrdzí toto. Strašné. Až ti bude ľúto chudáka Langmajera, ktorý sa tam ocitol, dúfam, hlúpou náhodou.

Let asfaltového holuba (1990) – 40%

let asfaltoveho holuba vlado balco yakube

Od Balca radšej doporučím iné dielo, menované nižšie.

Nedávno som objavil režiséra Vlada Balca, ktorý pochádza z mne skoro domovského Liptovského Jána. Až teraz, hops… a pripadá mi fakt škoda, že slovenských autorov nie je vôbec vidno. A že sa slovenské filmy nedostávajú viac do telky. Tak som najprv skúsil Let asfaltového holuba, ale neni to moc dobré. Ondřej Vetchý posadený do blbej postavy a k tomu ešte predabovaný (brr, fuj). Príbeh chce mať viaceré presahy, no nakoniec končí pri tom, že nevypovedá nejak poriadne o ničom.

Murder Party (2007) – 0%

murder party film recenzia yakube

Určite nie. Určite určite nie.

To nemá moc zmysel komentovať. To je čisto odpad.

Polar (2019) – 40%

polar 2019 yakube

Mads Mikkelsen sa ocitol v koži slabej postavy v slabom filme, žiaľ.

Pustil som si Netflix a hneď ako prvý na mňa vyskočil trailer tejto novinky a s ním Mads Mikkelsen v hlavnej úlohe. To ma rýchlo presvedčilo si to pustiť. Ale skôr to ľutujem. Polar je prostý, je o vraždení. A nie je to vraždenie, ktoré je filmom uctievané ako forma rituálu (napadne ma napr. Zabijakov osobný strážca) alebo plní funkciu estetickú, prípadne zábavnú (jako u Tarantina). Tu je to akurát nechutné. Celé je to „uzatvorené“, ako vravím, PROSTÝM dramatickým oblúkom. Pričom si v ňom tvorcovia nezabudli nechať otvorené trápne dvierka pre možné pokračovanie. Asi nebude treba, hoši.

Dážd padá na naše duše (2002) – 85%

dazd pada na nase duse vlado balco yakube

Určite doporučujem! Choďte a kuknite si to. Výborný slovenský film!

Film, ktorý sa o dnešné prvenstvo bije s Něžnými vlnami, aj keď predsa len o niečo viac ma teší asi práve tento Balcov počin, ktorému som dal ešte jednu šancu. A že som dobre urobil. Pripájam svoj komentár z ČSFD:

Toto je mocné! Keď si presvedčený o tom, že neexistuje skutočne dobrý slovenský film… a potom uvidíš toto. Vďaka Kristíne Svarinskej to teda musí byť prvotriedne pedofilské pošušňáníčko. Ale nie, tá holka bola fakt dobrá. A okrem toho je to film nádherne zasadený do prostredia dunajských luhov, kde sa tak blízko stretáva post-komunistická džungľa s prírodnou divočinou – a to celé na úzkom páse toho najpodivnejšieho pohraničia, ktoré mám tak rád (srdce). Preto asi ani niet divu, že sa nad ním dojímal už dávno predtým Štefan Uher vo svojom Slnku v sieti. A stavím sa, že práve ním sa Vlado Balco inšpiroval! Dážď padá na naše duše oplýva skutočne unikátnou poetikou, ktorú vytvára jednak toto prostredie, ale tiež bohovské postavičky (môj obľúbený Stano Dančiak tu ide mocné bomby, nech mu je zem ľahká) a miestami také nádychy magického realizmu.

Zároveň ma ale zaráža, ako strašne sa slovenský film líši od toho českého. Zdá sa mi, že nenesie zhodné znaky v oblasti štýlovej, produkčnej, no ani v dramaturgii a výbere témat, ktorým sa venuje. Človek by si povedal, že na Slovensku sa bude jednoducho “okukávať”, ako sa to robí, od českých kolegov. Ale nie. A na človeka, zvyknutého výhradne na český film, ktorý sa neustále pretláča aj do slovenských teliek, potom takýto zjav pôsobí mnohokrát vyslovene DIVNE. Je fakt, že skôr ako český film, tento film Vlada Balca pripomína takú tú rakúsko-nemeckú (asi skôr televíznu) produkciu. Nenormálne pekný film…

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.
Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Diskutujme!

0 komentárov

Trackbacks/Pingbacks

  1. Amerika, kde je tá, Švajčiarsko sa nechytá... - yakube - […] neprehliadni… Erasmus v Holandsku časť I. – Ako vycestovať na Erasmus? Filmový denníček (26/1/2019) – 3 výborné české a…
  2. Ako si obrátiť život naruby a nezblázniť sa z toho - […] neprehliadni… Erasmus v Holandsku časť I. – Ako vycestovať na Erasmus? Filmový denníček (26/1/2019) – 3 výborné české a…
  3. Amerika, kde je tá, Švajčiarsko sa nechytá... Koronavírus na Slovensku - […] neprehliadni… Erasmus v Holandsku časť I. – Ako vycestovať na Erasmus? Filmový denníček (26/1/2019) – 3 výborné české a…

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.