Maďarské prekvapenie z Varov sa volá Rozkvitnuté údolie

aug 1, 2019 | Sledujem

Helou, denník bludného Holanďana dospel k svojmu koncu, a tak je tu pokračovanie môjho filmového denníčka. Jeho prvé vydanie si môžeš prečítať TU.

Leto je v plnom prúde, vonku je krásne, a to je najlepší čas sa ponoriť do sveta filmu. Prečítaj si o tom, aké highlighty a sklamania som videl v uplynulom týždni a trebárs sa pri tom aj sám inšpiruj. Vždy je čo kukať!

Rust Creek – 70%

rust creek filmovy dennicek recenze recenzia film

Pôsobivá mizanscéna tvorená dobrou prácou s prostredím.

Ženská režisérka tu natočila podarený ženský film, ktorý nie je hlúpo feministický – ako tomu dnes často býva. Ak ti niečo hovorí film Deliverance z roku 1972 a náhodou si ulietaš na tradícii „redneck thrilleru“, tak si Rust Creek určite pozri. Film ozaj dýcha atmosférou amerického vidlákova a darí sa mu spoločne so slušnou (archetypmi pretkanou) zápletkou budovať hutné napätie. A keď sme pri odkazoch, Rust Creek si požičiava čosi málo aj od Breaking Bad a sympatickou postavou variča pika ukazuje výborné spestrenie v rámci žánru. Doporučujem.

Measure of a Man – 40%

measure of a man film yakube recenzia jakub kudrna

Dospievajúci loseri boli stvárnení už aj sympatickejšími chlapcami.

Pokračujeme žánrovkami. Tentokrát ide o klasický coming-of-age film. Klasický až do takej miery, že ho to ťahá k podpriemerným číslam v mojom hodnotení. Pozri si to len v prípade, že ešte nie si otrávený postavou losera, ktorého zrádza celý svet. Loser, leto, pekná holka, šikana… toto všetko tu už milionkrát bolo. Tam, kde sa tento film snaží komunikovať niečo (pre žáner) nové – homosexualita, dysfunkčná rodina – tam zlyháva v schopnosti tieto výpovede logicky uzatvárať. Nakoniec tak mnohé z toho, čo film mohol povedať, prosto vyšumí do prázdna. Ale má to aj svoje svetlé chvíľky a pozerať sa to v pohodičke dá.

Ordinary Days – 25%

ordinary days film jakub kudrna yakube recenzia

Film, ktorý žánrovo schízuje medzi thrillerom, detektívkou a survivalom.

Aj toto sa dá pozerať, ale celý čas si budeš vravieť, aké je to blbé. Pôsobí to skôr ako krátky film z televíznej produkcie spred roku 2000. Nemá to zlý námet, i keď tiež nie je nijak originálny. Ide však o to, ako nešikovne a neohrabane (fakt ako zo zlej telky) je rozvíjaný a rozprávaný. Ordinary Days radím do tej kategórie filmov, ktoré sú úplne strateným časom, ale zas sa z nich vyložene nedogrcáš.

Virágvölgy (Rozkvitnuté údolie) – 85%

viragvolgy rozkvetle udoli rozkvitnute udolie recenze

Neherečka Bianka Berényi, ktorá vo filme predviedla famózny výkon.

Toto je Film! Nevedel som, že Maďari točia lepšie filmy ako my… aj keď kto by im u nás asi tak konkuroval – Bebjak s Maštalírom…? Rozkvitnuté údolie si ale určite kukni, aj keď si trebárs bratranec od Janka Slotu. V dobe, keď sme zaplavovaní stovkami filmov s dookola obohranými námetmi a tokenizmom od Netflixu, pôsobí tento maďarský film neskutočne oslobodzujúco. Voľný od predsudkov a cenzúry je prejavom čistého tvorcovstva. Pridávam ešte svoj komentár z ČSFD.

Vravím, že takto debutovať proste chceš. Plných päť nedávam len preto, že si ich prípadne šetrím na druhý kuk. Je to ale fakt výborné. Dá sa asi suverénne povedať, že film stojí na dvoch hlavných postavách, ktoré nesú inak jednoduchý námet. Až sa môže zdať, že len v úvode načrtáva svoju premisu a (väčší) zvyšok filmu sa nesie v absolútne voľnom štýle, ktorý sám nevie, kam “dokráča”. Ale aj v tom je zrejme kúzlo tohto maďarského zázraku. On je sám o sebe, skrz svoje postavy, neskutočne expresívny bez nejakej snahy byť zbytočne “pôsobivý”. A to je na Rozkvitnutom údolí právom pôsobivé. Neskutočné výkony oboch nehercov – ktorí predstavujú dva živly, ktorými tento “skoro road-movie” dýcha – čistočistú dobrosrdečnosť mentála a neskrotnú slobodu takej urbanistickej divožienky, ktorá mňa osobne úplne dostala.

Film, od ktorého budeš odchádzať z dobrým pocitom.

Niečo málo z TV

Volá sa to filmový denníček, ale nebudem to meniť na “divácky” len preto, že tu dám aj čosi málo “z telky”. Momentálne testujem HBO Go a v uplynulom týždni som videl tieto dva vydarené seriály.

Wayward Pines (1. séria) – 80%

matt dillon yakube jakub kudrna recenzia serial wayward pines mestecko

Seriál atmosférou pripomína Twin Peaks, či Lost.

Kvalitný seriál, ktorý je trochu cítiť atmoškou Twin Peaks. Priznám sa, že ma bavili najmä úvodné diely, ktoré sú tým najtajomnejším, čo som v poslednej dobe videl. Následne sa seriál mení na také sci-fi, ale kvalitu si drží. Za zmienku stojí výborný Matt Dillon v hlavnej roli. Prvá séria má desať dielov a je dosť obsažná. Prvá séria Wayward Pines je rozumne strávený čas. Druhú som ešte nevidel, hah.

Euphoria (1. séria) – 85%

euphoria zendaya jakub kudrna yakube

Seriál, ktorý zaujme aj svojím štýlom.

Z môjho pohľadu ešte o trochu lepší seriálový zážitok, i keď z úplne iného súdku. Ak sa ti páčilo 13 Reasons Why, tak tu sa asi nesklameš. Kvalitní podívanou zaručuje produkcia HBO, ktorá len potvrdzuje svoju reputáciu. Oproti 13 je Euphoria „iná“, drsnejšia, explicitnejšia… i keď pojednávajú o rovnaých problémoch, je tam viac drog, alkoholu, sexu. Jednoducho kopa dôvodov, prečo si to pozrieť – ale nie – fakt to nie je prvoplánové a zložité témy seriál rozoberá dosť dômyselne. Pridávam svoj komentár z ČSFD.

Priznám sa, že po prvej epizóde som bol pomerne skeptický. Euphoria na diváka vystrelí síce ostro, no s pre mňa vtedy nie úplne jasnou ambíciou. O pozornosť sa ale báť nemusí. Po 13 Reasons je tu seriál, ktorý opäť prichádza s niečím dovtedy nevideným, čo trhá bariéry najbežnejších tabu. Ktorý z dvoch seriálov o utrápenej mládeži je lepší, nie je podstatné. 13 Reasons je výborný v tom, ako dokáže byť (tradične) dramatický. Euphoria odvážne vsádza na menej konvenčný, skúmavo-experimentálny prístup. A je to výborné. Najvzácnejšie pre mňa je, ako odpovedá na otázky “Prečo?” – úplne prostým, poriadne provokatívnym výkrikom “Lebo!”. Teším sa na finále série (a dúfam, že i seriálu)!

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.