Otvorene o tom, ktoré knihy patria do police, a ktoré do pece

feb 10, 2019 | Čítam

S tým, ako som teraz menil vizuál blogu, som sa tak zamýšľal nad tým, že mi tu niečo chýba. Že stačí jedna vec, aby bol môj blog kompletný. A potom som uvidel TENTO blog a došlo mi to – musím urobiť tag! Jako nie je to skutočne prvotriedny obsah, čo si budeme klamať, ale na druhú stranu je to cool a sám som sa pri tom zamyslel nad viacerými knižkami.

RENESANCIA

Aký žáner ťa nikdy neomrzí? Vieš čo, poviem to opačne. Pravdepodobne ma neomrzia veci, ktoré nemôžeš žánrovo zaradiť. Buď tak alebo ešte inak. Predstav si, keď si jebnutý a zlomíš si bedrový kĺb na prechode. Rodičom to potom môžeš vyprávať ako komédiu, tragédiu, u mňa osobne by to bol akčný thriller, samozrejme. Takže aby som to vyslovil explicitne pre menej dopínavejšie jedince – žáner nehrá rozhodujúcu úlohu.

PREROMANTIZMUS

Zavadzajú ti milostné pletky, keď nečítaš romantiku? Ak by mi zavadzali, tak by som sa automaticky musel zaradiť medzi tie menej dopínavé jedince, kámo. Milostné pletky sú súčasťou klasického dramatického layoutu. Vo väčšine prípadov máš rozohraté boje na dvoch frontách – jeden, ktorý môžeš viesť pre mňa za mňa na Marse, keď zachraňuješ svet. A druhý, ktorý musíš zviesť kde inde, ak nie v posteli.

STURM UND DRANG

Dávaš najavo emócie, keď čítaš na verejnosti? Nečítam na verejnosti.

oblubene knihy sk cz blog

Aby si vedel prečo, hej.

ROMANTIZMUS

Si odporca milostných trojuholníkov alebo ti nevadia? Štvoruholníky sú väčšia sranda. Hlavne keď tri jeho vrcholy sú nositeľkami ženského pohlavia.

REALIZMUS

Máš radšej fantasy alebo príbehy odohrávajúce sa podľa fyzikálnych zákonov? Pokiaľ bude niečo na hovno, tak mi bude jedno, či to je realistické alebo by z toho Einstein zošedivel (ha ha!). Mám rovnako rád vydarené fantasy príbehy, ako aj dobré „realistické“ svety. Nehľadáš predsa za každú cenu realistickosť, ale autenticitu. Či nie?

IMPRESIONIZMUS

Ktorá kniha v tebe zanechala toľko dojmov, až si trpel tzv. knižnou opicou (tzn. ešte dlho si to spracovával a nič ďalšie si nemohol čítať)? Knižka, ktorú momentálne čítam. Bráni mi čítať čokoľvek iné, pretože nemôžem dočítať ani ju. Čítam ju v priemere po 5 stránkach, potom spím. Fázy čítania prerývam asi týždennými hluchými obdobiami. Volá sa to Tichý: Kronika vraha a kúpil som to u Dobrovského za 20 korún. Už je ti všetko jasné, dúfam.

jakub kudrna knihy sk

To keď sa fotím, tak si podkladám, aby som bol vyšší.

PREKLIATI BÁSNICI

Tvoja guilty pleasure? Maxim E. Matkin, heh.

CIVILIZMUS

Najlepší zástupca sci-fi? Ty vole, to nevim, ty jo. To môže byť kľudne 1984, ale zároveň aj Stopárov sprievodca, že jo. Kľudne to môže byť Cesta do stredu Zeme, ale tiež aj Metro 2033. Vážně nevim, hele.

yakube.sk jakub kudrna blog sk cz

Strašne dobrá knižka. I keď druhá sa mi až tak nepáčila.

DADAIZMUS

Ktorá kniha bola naprostá blbosť ale ohromila ťa? Polnočný denník od Matkina.

SURREALIZMUS

O ktorej knihe sa ti snívalo? Ty, fakt neviem. Určite niečo s Potterom, ale to je tak lame odpoveď, až z toho bolo pri kokote poklope. Či čo?

yakube.sk knizny bloger knizny tag

Tomu ver, že sa mi snívalo, že lietam na papeku!

MAGICKÝ REALIZMUS

Pri akej knihe si dlho nechápal, o čo vlastne ide? To od Kinga. Pomerne dlho som nechápal. Asi 1150 stránok. Potom som to pochopil.

EXISTENCIALIZMUS

Ktorá kniha ťa donútila premýšľať o veciach inak, ako si mal dovtedy vo zvyku? Och, The Perks of Being a Wallflower? Asi preto, že sám som wallflower. A vďaka tejto knižke som prišiel na to, že to neni v podstate nadávka. A ako určite dobre vieš, že „you can only accept love you think you deserve“. To je strašne calming poznatok, ktorý oceníš vždy, keď si ho musíš pripomenúť.

yakube.sk knizny tag knihy

Knižka bola aj výborne sfilmovaná. Jedna z mojich najobľúbenejších scén – celkovo.

METÓDA PRÚDU VEDOMIA

O ktorej knihe by si dokázal hovoriť bez prestávky 24 hodín denne? O žiadnej. Dokážem sa síce dostať k pomerne deep debatám (aj o knižkách), ale 24 hodín je aj pre mňa asi moc. Ale nech nie som kokot, poviem Into the Wild. To je knižka, ktorá pekne navádza k zložitým debatám o abstraktných kategóriách. Dozaista.

ABSURDNÁ DRÁMA

Aká knižka ťa naposledy sklamala? Môžem označiť knižku za 20 korún za sklamanie? Ale ak nie, tak naposledy ma sklamal Viewegh. Tušil som, že je shitty, ale že až tak, to som nemal tucha. Hovoríme o Účastníkoch zájazdu, ktorým som už venoval jeden článok. Čítaj TU.

ANTI-UTÓPIA

Ktorá dystopia sa ti naposledy páčila? Co dělám když spím od Andreja Babiša. Myslím, že sa to volá tak nejak.

BEAT GENERATION

Je nejaká kniha, pri ktorej si pripadáš, že sa páči len tebe a všetci ostatní ju neznášajú? Tyy, to neviem. Ale ak usudzujme, že všetci neznášajú povinné čítanie, tak na strednej sme mali takú drámku od Ivana Bukovčana – Kým kohút nezaspieva. Tak to bude ono asi. Úplne unexpected treasure knižka.

POETIZMUS

Vnímaš, akým jazykom sú knihy napísané? Ktorý ťa naposledy zaujal? Yes! A zapátrame priamo u nás doma. Najviac ma dostalo Kuře melancholik od Šlejhara, pri ktorom sa cítil češtine vzdialený tak, ako nikdy. Úžasný jazyk používa môj obľúbený Petr Šabach a zo slovenských autorov Dominik Dán – to je srdce, moc.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.
Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Diskutujme!

2 komentáre

 1. Adelle

  Jojo, nejednoznačný žánr je luxus 😀 The Perks of Being a Wallflower je nádherné dílo, musím si to někdy znovu přečíst… nasmála jsem se, děkuju za vyplnění ^^ :))

  Odpovedať
  • yaku_be

   Díky díky 🙂 Je to podarený tag v prvom rade 🙂

   Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.