Ostrava: Keď “s” je navyše

sep 6, 2018 | Cestujem

Sedím vo vlaku, už asi pred hodinou sa zotmelo… svetlá, ktoré nechávam za sebou – Ostrava. Cesta to bude ešte dlhá, mám preto čas si prehrať deň strávený v tejto metropole severu, oceľovom srdci Európy– či jak sa tomu vraví? Bol som tu “na návšteve” prvýkrát. Zvláštne, za dvadsať rokov som tadiaľto asi len miliónkrát prechádzal… keby som bol cynickou obludou, tak poviem, že som mal dvadsať rokov šťastie… Ostrava však je špecifická. Áno, počul som o nej kadečo, nie vždy dobré, resp. možno niekedy aj niečo dobré, ale aj tu platí otrepané – neuveríš, dokým neuvidíš – a tu to platí dvojnásobne. Celkový zážitok ( a ver tomu, že “zážitok” tu sedí dokonale) by možno šlo jednoducho opísať ako “iný svet”. Nie že by to tam vypadalo doslova ako na inej planéte, i keď miestni sem-tam skutočne pripomínajú mimozemšťanov, ale proste – úslovie “iný kraj-iný mrav” tu akosi nestačí. Ostrava, ako sa zdá, nie je len kdejaký obyčajný “kraj”. Úprimne ma dokonca prekvapuje, že ešte nie je autonómnou oblasťou alebo tak.

Nepodarené označovače

Prvý šok po príjazde som zažil nečakane bezprostredne, a to pri pokuse sa mestsky-hromadne-dopraviť, električkou. Aj keď uznávam, tento nezdar bol zapríčinený skôr tým, že ja sám som primitív… hej, veď na strednej som neprepadol dvakrát len tak pre nič za nič. Tak som teda nastúpil, zaváhal a s údivom som si všimol také červené zvislé krabičky.

Ešte nikdy som sa v MHD-čke nestretol s tými urničkami na zbierku pre okriplené deti… ony to však boli označovače lístkov. Ja som išiel lístok označiť k žltému prístroju (tak, ako sa zvykne). Ohmatal som ho zhora, zdola, zespodu, zboku… kde je díra?! Prikladal som lístok k dotykovému displeju – a nič! Skúsil som preto odkukať postup od bezdomovca vedľa, ale neúspešne, lebo ten nasledoval naopak mňa. No nič… predstav si tú radosť, keď som na to prišiel.

Z MHD-čky som si odniesol zvláštny zážitok.

A iné podivnosti

Po krátkom čase som si ale začal všímať ďalšie podivnosti. Zarazilo ma napríklad, v akom počte sa tu vyskytujú cigoši vyskytuje outfit “maskáčové kraťasy – dojebaná šiltovka – plechovkové pivo” – a nie, nič viac, skutočne. Alebo keď ostaneme pri maličkostiach, i keď v tomto prípade s významom prevelikým, nemôžem nespomenúť angažovanosť Ostravanov( tak?) v politike. Prišlo mi sympatické s akou snaživosťou sa z jedného billboardu nieslo ambiciózne: “postaráme se, aby bylo Ostravu v Praze slyšet”. Len sa obávam, že z toho by ani jeden Pražák príliš jakože vôbec nadšený nebol… hups. Pobavil ma však plagát, ktorý hlásal “Ostrava na prvním místě”… kámo, znie to síce pekne, ale kto tomu má veriť, keď sa pod to podpíšeš ako Igor Nytra? No nič. Tak nashle v Nitře příště!

cestovatelsky blog

Povedzme, že Ostrava “má svoje muchy”.

Na Ostravu musíš dorásť

Stihol som už inak spomenúť, že je to tam celé totálne hnusné?

Nech je ako chce, ale Ostrava má v sebe nakoniec istý cool efekt. Pre predstavu – namiesto vežičiek tu siluetu mesta tvoria ťažné veže a miesto hôr sa tu smerom k nebu týčia tak akurát hory ocele. Na každom kroku sa nájde niečo, čo na teba akoby kričí, že to tu celé nebolo postavené s iným zámerom, ako jedine a čisto funkčným. Špecifická rozverná náturela miestneho ľudu ako keby reflektovala brutálny boj “normálneho žitia” s divokým, nekultivovaným industrializmom, ktorý Ostravu tak silno charakterizuje.

Ostrava je pre fajnšmekrov. Ak by bola galériou, tak v nej nenájdete jediný ľúbivý náznak romantizmu. Zato je však narvaná prvotriednym dekadentným shitom. Takže vieš, ako sa vraví – ber alebo nechaj tak. Inak… tie divné označovače sú v skutočnosti velice podarené, dokonca lepšie ako tie normálne – v Bratislave, v Brne, v Olomouci, v Prahe, vlastne asi všade. Úplne si vybav pred očami tú situáciu, keď to s tramkou cukne presne v moment, keď zasúvaš, vieš, a celý sa ti pokrčí… a už ho tam nikdy potom nedáš ten lístok. To sa ti v ostravskom zvislom označkovávačovi nikdy nestane. Vidíš? Ostrava je super!

Určite jej minimálne daj šancu. A ak si odvážny, vyzývam ťa, aby si v tejto železobetónovej džungli prespal. Poznajú tam dokonca aj Booking, kde som si ja našiel celkom fajnové ubytko (začína na 13 €). A potom sa so mnou určite nezabudni podeliť o svoje zážitky!

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Predchádzajúci článok
Predchádzajúci článok

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.
Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Diskutujme!

5 komentárov

 1. Karel

  Za Pražáka, žijícího 12 let v Ostravě mohu souhlasit hlavně s tím „Stihol som už inak spomenúť, že je to tam celé totálne hnusné?“

  Odpovedať
  • yaku_be

   Ďakujem! Môže byť síce hnusná, ale nevravím, že je špatná 🙂 Inak niekedy možno prichystám aj článok o Prahe.

   Odpovedať
 2. Adam

  Dobrý článok.

  Odpovedať
 3. Synek Ostravsky

  Jako ostravský patriot se k tomu raději nechci moc vyjadřovat, ale faktem je, že jsem do Ostravy dovedl Fina, Američana, Portugalce, Poláka, Inda, ale i pár Slováků a Poláků a po víkendu tady, si ji každý zamiloval!
  Ostrava je totiž rázovitá a bez hlubšího pochopení těžko ztrávitelná….ale jde to.

  Nevěříš – zkus místo Bookingu, Couchsurfing a když budeš mít štěstí taky se zamiluješ 😉

  Odpovedať
  • yaku_be

   Verím! Z Ostravy mám niekoľko priateľov. A práve onú rázovitosť som chcel v článku zachytiť, nie nejaký odmietavý postoj.

   Ďakujem za prečítanie a za komentár! 🙂

   Odpovedať

Trackbacks/Pingbacks

 1. 5 dôvodov, prečo je Michal Viewegh napi... zlý autor - yakube.sk - […] od môjho predošlého článku o OSTRAVE, to s týmto myslím naprosto vážne. Nechcem však aby to nevyznelo ako nejaké hlúpe…
 2. Ako si obrátiť život naruby a nezblázniť sa z toho - […] Neflix, HBO, Amazon, či Lepší.TV? Lacná dovolenka v Španielsku: 4 dni v Alicante Ostrava: Keď “s” je navyše Viac…
 3. Once Upon a Time je najhorší Tarantinov film... či nie? - […] Neflix, HBO, Amazon, či Lepší.TV? Lacná dovolenka v Španielsku: 4 dni v Alicante Ostrava: Keď “s” je navyše Viac…

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.