Porovnanie streamovacích služieb – Netflix, HBO, Amazon, či Lepší.TV?

aug 5, 2019 | Ostatné, Sledujem

Streamovacie služby postupne nahrádzajú klasickú televíziu. Ich dominancia sa v posledných rokoch zvyšuje až tak, že z prostých streamovacích platforiem sa stávajú veľké produkčné spoločnosti, ktoré veľkú časť svojej pozornosti venujú tvorbe vlastného exkluzívneho obsahu. A oproti lineárnej televízii prinášajú kopu výhod, v ich čele je samozrejme užívateľské pohodlie. Na Slovensku je zatiaľ dostupný Netflix, HBO GO a Amazon so svojím Prime Video. Zaujímavú alternatívu predstavuje česká Lepší.TV, o ktorej sa dozvieš nižšie. Ktorá služba ti ale prinesie najviac? To som sa snažil zistiť a všetky som si ich vyskúšal. Výhodou je, že všetky štyri si môžeš zadarmo vyskúšať aj ty.

Netflix

Ako prvý som skúšal Netflix, následne som ho aj dlhší čas odoberal. Netflix ponúka prvý mesiac zadarmo, potom sa dá zrušiť. Poteší podpora tejto služby – funguje dobre v prehliadači, na PC, Playstation a samozrejme aj v televízore. Niektoré telky majú dokonca na ovládačoch tlačítko, ktorým sa do Netflixu jednoducho dostaneš. Má výborne vyladenú appku, ktorá sa naprieč zariadeniami líši minimálne. Neseká sa, jej ovládanie je plynulé a navigáciu má zo všetkých služieb najlepšiu.

netflix streamovacie sluzby slovensko porovnani

Appka Netflixu je prehľadná a umožňuje prehrávanie trailerov priamo z domovskej stránky.

 

Vyhľadávať sa dá podľa žánrov, pokiaľ chceš, dajú sa prehľadávať len Netflix Originals (vlastná produkcia), filmy vieš vyhľadať podľa roku vzniku. Na Netflixe ma teší, že hneď v náhľade filmu/seriálu si môžeš pozrieť jeho trailer, čo je v tom mori obsahu výborný spôsob, ako si niečo vybrať. Horšie je na tom hodnotenie filmov a seriálov, ktoré si Netflix robí sám – a je založené na tom, čo si pozeral. Takže ide o to, že ak si si pozrel dva thrillery, tak ti Netflix bude doporučovať len thrillery s tým, že sa ti budú na 89% páčiť.

Samotný prehrávač je ale výborný a Netflix v tomto ohľade opäť kraľuje. Zo štyroch služieb je tento technicky najlepšie zvládnutý a poskytuje najviac možností.  Netflix ako jediný ponúka 7.1 zvuk, má najlepšie titulky, dobre sa v ňom posúva čas (dokonca sa dajú preskakovať intrá seriálov) a dá sa z neho sťahovať – pre prípad, že ostaneš offline. Kvalita streamu je vynikajúca. Zo všetkých streamovacích služieb vyzerá tento obraz najlepšie a pritom sa vôbec nezasekáva.

Najširšia ponuka filmov i seriálov

Najdôležitejšou položkou je ale obsah, jeho veľkosť a kvalita, a cena, za ktorú je ponúkaný. Netflix má najväčšiu ponuku filmov a (hlavne) seriálov spomedzi štyroch platforiem. Dokonca v ňom denne pribúda obsah tempom, ktoré sa nedá stíhať sledovať. Ale prečo som nakoniec predplatné Netflixu zrušil? Aj keď má veľké množstvo dobrého, kvalitného obsahu, tak ho utápa v kvantách ďalších filmov a seriálov, ktoré sa kvalitou vôbec nechytajú. Je to pravdepodobne aj tým, že Netflix cieli skôr na „nenáročného“ diváka. A keď som sa niekoľkokrát po sebe sklamal tým, čo som videl, tak som predplatné zrušil.

Netflix je dostupný od 8 eur mesačne. Na HD obraz a paralelné sledovanie na 2 zariadeniach si musíte priplatiť ešte dva eurá. Za 12 eur dostanete 4K rozlíšenie a paralelné sledovanie na 4 zariadeniach.

Aplikácia:9 out of 10 stars (9,0 / 10)
Prehrávač:10 out of 10 stars (10,0 / 10)
Objem obsahu:10 out of 10 stars (10,0 / 10)
Kvalita obsahu:6 out of 10 stars (6,0 / 10)
Cena/Výkon:7 out of 10 stars (7,0 / 10)

8,4

Celkové hodnotenie

HBO GO

Od Netflixu som prešiel práve k HBO GO. Hneď pri prvom používaní si všimneš zásadné výhody, ale aj nevýhody oproti Netflixu. Čo sa týka rozhrania, tak to sa drží toho štandardu, ktorý nastavuje (asi) Netflix.

HBO go netflix streamovacie sluzby slovensko

Aplikácia od HBO vyzerá ako oklieštená verzia Netflixu.

 

Najväčšou výhodou HBO GO je samozrejme to, že ponúka svoj vlastný HBO obsah. A tým nemyslím len Game of Thrones! HBO je známe svojou kvalitnou produkciou. Ponúka dosť vlastného obsahu, ktoré dopĺňa primerane rozsiahlym licencovaným obsahom, ktorý si ale narozdiel od Netflixu v drvivej väčšine prípadov drží vysokú kvalitu. Za mesiac používania sa mi stalo, že som videl len jedinú skutočnú blbosť. Ďalšou výhodou pre našinca môže byť lokalizácia. Aplikácia je plne preložená a aj obsah je 100% lokalizovaný vždy aspoň do podoby českých titulkov. Vo väčšine prípadov je ale dostupný český dabing. To je niečo, čím sa Netflix nemôže pochváliť.

Aplikácia ako kameň úrazu

Najväčšou nevýhodou HBO GO je jeho neskutočne zlá aplikácia. Na niektorých (menej smart) televízoroch ani nemusí byť dostupná. Ja som ju používal cez Playstation 4, kde (ne)fungovala úplne strašne. Navyše sa naprieč zariadeniami výrazne líši. Jej ovládanie je zdĺhavé, aplikácia sa zasekáva – často do takej miery, že ju treba reštartovať – a chýba jej niekoľko kľúčových funkcií. Nedá sa tak napríklad sťahovať, vyhľadávať kúsky z HBO produkcie, pozerať si trailery alebo vyhľadávať podľa žánru, pokiaľ chceš voliť niečo konkrétnejšie ako 5 základných žánrov. Oproti Netflixu má ale výhodu v tom, že k hodnoteniu filmov a seriálov využíva hodnotenie prebraté od IMDb – ktoré sa zakladá na recenziách tisícok užívateľov a odborníkov.

V prehrávači je to tiež bieda. Obraz už nie je tak dokonalý ako pri Netflixe. Často máš pocit, že využíva nízku prenosovú rýchlosť. Ale o nič strašné nejde. Horšie je to s posúvaním času. To sa nedá skokovo posúvať, dá sa iba prevíjať – to je v roku 2019 snáď vtip. Intrá sa samozrejme tiež preskakovať nedajú. Celkovo pôsobí aplikácia HBO GO mimoriadne neohrabane. Výsledný dojem ale výrazne zlepšuje cena, za akú je HBO GO ponúkané. Mesačne si zaň zaplatíte len 5 eur, čo je polovica zo štandardného plánu Netflixu. Za tak kvalitný obsah, a že ho tiež nie je málo – tiež pribúda denne tempom, ktoré sa nedá odsledovať – je to skoro ako zadarmo. Prvý mesiac je ale rovnako, ako pri Netflixe, skutočne bez poplatku.

Aplikácia:4 out of 10 stars (4,0 / 10)
Prehrávač:6 out of 10 stars (6,0 / 10)
Objem obsahu:9 out of 10 stars (9,0 / 10)
Kvalita obsahu:9 out of 10 stars (9,0 / 10)
Cena/Výkon:10 out of 10 stars (10,0 / 10)

7,6

Celkové hodnotenie

Prime Video

Prime Video ponúka zadarmo len prvý týždeň. Následne začneš platiť 3 eurá mesačne a po šiestich mesiacoch sa ti cena zdvihne na 6 eur za mesiac. To je trochu zvláštna cenová stratégia… alebo to mám vnímať ako vernostný program? V každom prípade, slovo „zláštny“ sa k Prime Video hodí výborne.

prime video amazon streamovacie platformy porovnanie

Prime Video neposkytuje dosť obsahu a ani nie je prehľadný. Zlá kombinácia.

Nebudem tajiť, že zo štyroch služieb som najslabšiu skúsenosť mal práve s Prime Videom. Ja príliš netuším, kadiaľ sa táto služba chce vybrať. Momentálne pracuje na tom, aby rozšírila portfólio vlastného obsahu. Ale zatiaľ funguje s najužším výberom filmov i seriálov spomedzi všetkých služieb. Filmy sú to väčšinou dobré, ale staršieho dáta. Čo sa týka seriálov, je sympatické, že Prime Video produkuje vcelku zaujímavé a kvalitné veci. Ale je toho málo. A to je v situácii, kedy nemá nové Prime Video čo ponúknuť navyše oproti dvom etablovaným platformám, proste málo. Nepresvedčí ani aplikácia, ktorej rozhranie je najmenej prehľadné zo všetkých štyroch služieb. Prime Video skôr nedoporučím. Aspoň zatiaľ nie.

Aplikácia:4 out of 10 stars (4,0 / 10)
Prehrávač:6 out of 10 stars (6,0 / 10)
Objem obsahu:4 out of 10 stars (4,0 / 10)
Kvalita obsahu:6 out of 10 stars (6,0 / 10)
Cena/Výkon:7 out of 10 stars (7,0 / 10)

5,4

Celkové hodnotenie

Lepší.TV

Lepší.TV je zaujímavou alternatívou k streamovacím platformám. Zaujme najmä ľudí, ktorých už nebaví úplná linearita obyčajnej televízie, no stále sa jej (z rôznych dôvodov) nemôžu celkom vzdať v prospech streamovacích platforiem. Prípadne by radi svoju telku vylepšili a dali jej nejaké schopnosti navyše.

lepsi tv porovnanie streamovacich sluzieb lepsi telka

Lepší.TV ponúka možnosť LIVE televízneho vysielania.

 

Je to česká služba pôsobiaca aj na Slovensku, ktorá ti vie sprostredkovať televízne vysielanie až 93 staníc – medzi nimi sú klasické české a slovenské kanály (ČT, STV, Nova, Markíza), ale aj kanály športové, spravodajské a hudobné. Dá sa priplatiť aj za balík zahŕňajúci HBO, čím sa v podstate dostaneš k obsahu HBO GO. Streamovanie prebieha cez internet. Aplikácia sa dá stiahnuť na mobil, PC a samozrejme do telky so systémom Android TV. Pre obyčajné telky je k dispozícii TV Box, ktorý „premení“ obyčajnú telku na smart telku. Najväčšou výhodou Lepší.TV je, že si v nej môžeš pozrieť čokoľvek, čo išlo v telke mesiac dozadu. Aj keby si len nestihol začiatok AZ Kvízu, stačí ti ho len pretočiť o 5 minút dozadu. Programy sa navyše dajú bez obmedzenia nahrávať. Dokonca obsahuje aj vlastný archív filmov a seriálov. Napríklad Game of Thrones je tam celé!

O krok napred pred klasickými poskytovateľmi TV

Oproti klasickým poskytovateľom sa ti Lepší.TV oplatí tým, že sa nijak zmluvne neviažeš a kedykoľvek môžeš svoje predplatné zrušiť. Oproti providerom satelitnej televízie je Lepší.TV výhodná aj cenovo. Štandardný balík vyjde na 7,39 eur. Za balík s troma stanicami HBO si zaplatíš 15,52 eur.

Ja, aj keď som už dávnejšie na klasickú televíziu rezignoval, považujem takúto telku za prijateľnú a myslím si, že má na to, aby zaujala veľkú časť ľudí. Telka sa vždy hodí minimálne na sledovanie športu. Čo je občas problém – pretože keď si v zahraničí, tak sa na online vysielanie STV alebo ČT nedostaneš. Lepší.TV tento problém vyrieši, pretože si “telku” môžeš vziať so sebou v telefóne alebo počítači. A potom samozrejme… kto povedal, že si filmový vedec nemôže sem-tam dopriať epizódku Zámeny manželiek? Lepší.TV sa ale nedá porovnávať so streamovacími platformami, pretože ide o odlišnú službu, ktorá kombinuje lineárnu televíziu s online streamovaním. Jej najväčšou nevýhodou je aplikácia, ktorá by mohla fungovať lepšie, no verím, že v tomto smere sa bude zlepšovať. Zaslúži si solídnych 75%.

Ak sa ti článok páčil, prihlás sa k odberu môjho blogu prostredníctvom mailu (pod článkom), alebo sleduj moju stránku na Facebooku.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.
Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Diskutujme!

2 komentáre

 1. Gabux

  Já mám nejraději HBO GO. Není drahé, nabídka je široká a kvalitní a nabízí i české titulky. Za mě bombová kombinace. Nově to zkouším s Netflixem, ale moc nadějně to nevidím. 🙂

  Odpovedať
  • yaku_be

   Presne tak. Ja mám HBO kvôli kvalite obsahu a cene, za ktorú to ponúkajú. A ak niekto preferuje české rozhranie a lokalizáciu obsahu, tak je to jasné… 🙂

   Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.