Erasmus v Holandsku časť V. – Skúšky na univerzite v Holandsku

máj 31, 2019 | Cestujem, Erasmus v Holandsku

Goededag! Môj Erasmus sa pomaly rýchlo chýli ku koncu a to sa samozrejme prejavuje aj na mojom verbálnom prejave – vidíš, že už viem aj pozdraviť holandsky.

Okrem toho je to ale biedne. Napríklad si vezmi tú situáciu v obchode, keď sa ťa predavačka opýta, či si praješ účet. Počul som tú čarovnú vetičku už milión a štyrikrát, ale stále mi znie nejak asi presne takto: chrchchchrrrrr chhh chchchchchchc? Úplne rovnako, ako každá iná holandská veta. Zo zvyku na ňu ale automaticky reagujem rázne YES! Takže pokojne, keby na mňa chceš zosnovať atentát, ja to ešte odsúhlasím. Mne sa našťastie stalo len to, že som si namiesto účtu „vypýtal“ bodík… ohhhh. Lenže ja som dušou slovenský hokejista a body nezbieram. Takže som ho už už išiel plesknúť slečne na čelo, keď som si uvedomil, že primitív som ja, a vypýtal som si účet.

erasmus v holandsku

K skúškam moc fotiek nemám (žiadne), takže nasleduje séria “zo životíka”, resp. toho, “čo mobil dá”.

Skúšky na holandskej univerzite

Škola je (pre moje šťastie) anglicky. Článok o tom, čo tu študujem, si môžeš prečítať TU. Dnes sa budem venovať tomu, ako vypadajú skúšky na holandskej univerzite. Jednak som sa už dostal do momentu, kedy ich už mám niekoľko za sebou. A za druhé, pripadá mi, že toto bude téma, ktorá zaujíma viacerých, ktorí sa do Holandska chystajú za lepším zajtrajškom študovať.

skusky v holandsku studium na erasme

Navykol som si tu chodiť nakupovať v teplákoch, aby som sa mohol cítiť ako americká celebrita. A namaľovaný som tiež neni.

Začať sa dá tým, že poviem, že skúšky sú tu INÉ. Vážne. Ťažko sa vyjadrovať k obtiažnosti, pretože tá sa podľa mňa líši obor od oboru. Navyše tam isto zohráva úlohu to, že sa nemôžeš spoliehať na materinský jazyk. Ak by som to mal ale pocitovo zhodnotiť, tak poviem, že skúšky sú tu ľahšie.

Ako vyzerajú skúšky v Holandsku?

Skúšky sa tu obvykle skladajú v jednej špeciálnej skúškovej budove. Vážne (opäť). Taká psychopatická budova, ktorú určite navrhoval nejaký psychopat a na pohode pred skúškou ti moc nepridá. Všetko v tej budove je oranžové. Jakože steny, podlahy, stropy, zábradlia, schody, lavičky – oranžové. Ako vysvetlenie som dostal – je to kráľovská farba, takže aká farba na svete by mohla byť lepšia? Nuže dobre, týpek, jak myslíš, no. Následne sa dostaneš do samotnej miestnosti o rozmeroch približne 30×15 metrov, kde sa naraz môže ocitnúť odhadom asi 300 ľudí. Stáť v tom priestore medzi tými geometricky presne usporiadanými radmi stolov by som prirovnal k pocitu, keď sa postavíš na nejaký mega veľký vojenský cintorín. Pohoda. To ti aspoň vleje adrenalín do žíl pred tou skúškou.

Skúšky sa tu robia (asi výlučne) na počítačoch. To býva za normálnych okolností vcelku úrodná pôda pre tzv. zdieľané vypracovanie zadania. Ale nie tu. Tu majú na tých monitoroch také drbnuté fólie, ktoré začierňujú všetko v uhle väčšom ako 20 stupňov, takže nielenže sa ti zdá, že tvoji susedia dôležito čumia do vypnutých počítačov ako primitívi, ale ty nevidíš ani na okraje toho svojho monitora. Ja som preto vypadal prinajlepšom ako pretekár, keď som sa snažil získavať lepšie pozorovacie uhly. Majú to tu vymyslené, no.

studium v holandsku jakub kudrna groningen skusky zkousky

Napríklad si vedel o tom, že zjesť naraz 20 nuggetov nejde?

Čo sa obtiažnosti týka

Obtiažnosť. Môžem posúdiť len v rámci svojich predmetov. Ale myslím, že to do istej miery dobre vypovedá o celkovom „štýle“. Na skúšku z Holandských štúdií si mal mať naštudované obsahy prednášok (poskytnuté videozáznamy) a odhadom snáď nejakých 100-200 strán článkov. Neviem povedať číslo, pretože som tie články ani nevidel. Na skúšku som sa neučil, vedel som odpovedať na asi 10 otázok zo 40 a ostatné som tipol. Otázky strašne odveci, takže buď som dobrý tipér alebo to boli prosté tie otázky, z ktorých vytušíš dobrú odpoveď. Prešiel som so skóre 5.8 z 10, pričom hranica bola 5.5. Pohoda.

jakub kudrna yakube.sk studium v holandsku university of groningen blog

To som skúšal, či keď si dám spolubývajúceho brýle a čapicu, či budem vypadať ako on. Ale stále vypadám ako ja. Chutnučký.

Skúška z kultúrneho podnikania? Chcel som sa učiť, ale taký bullshit sa učiť nedal. Skúška bola veľký nezmysel a odpovedať som vedel na 3 otázky zo 40. Dostal som 5.8, takže pohodka. Ani som sa kvôli tomu moc nenarobil.

Ďalší typ skúšky obsahuje také tie essay questions. V jednom prípade už mám takú skúšku za sebou. Bol to v podstate trochu joke, a trochu sa smejem ľuďom, ktorí z toho šalejú, pretože normálnu skúšku evidentne asi nezažili. Z predmetu Holandskej literatúry sme dostali štyri otázky, ktoré sme mali doma v priebehu jedného týždňa vypracovať a odovzdať. Moc sa mi s tým nechcelo babrať, zbúchal som to asi za 3 hodky a dostal 7.5, či koľko.

Ďalšia skúška tohto typu ma ešte len čaká. Sľubovala pomerne dobrú výzvu s naštudovaním asi 400 strán dvadsiatich článkov k desiatim filmovým teóriám. Strašné nezmysly, ktoré sú tým najťažším, čo som kedy čítal. A potom sme dostali otázky, ktoré budú na tom teste a stačí si ich vypracovať… Dobre, nooo.

jakub kudrna holandsko erasmus erasmus v holandsku

Ak ti náhodou z predchádzajúcich fotiek pripadám “smutný”, spomeň si na osud všetkých ponožiek, ktoré ostávajú bez párov, keď periem ja.

Záverom

Teraz čakáš, že to nejak zhodnotím… no… povedal by som to tak, že v Holandsku musíš robiť viac počas školy a skúšky sú tu menej kľúčové, ako u nás. Máš tu dosť čítania, máš tu „domáce úlohy“ a najhoršia časť – musíš tu „pracovať“ v skupinách. Fakt mi pripadá, že sa tu vo veľkej miere predstiera práca – to je ďalšia veľká časť náplne tvojho semestra. Čo sa týka skupinovej práce, riadil som sa heslom, že je dobrá len na to, že ju môže urobiť niekto za teba. To heslo som zároveň sám vymyslel. Každopádne, nie je tu toho tak málo, ako by sa mohlo zdať. Aj tak ale platí, že taká tá univerzálna postava študenta je len poddruhom hysterika a ukazuje sa to rovnako tu, ako aj doma – ľudia budú vždy radšej plakať ako keby mali tú skúšku „jednoducho dať“. Trebárs na 5.8…


Predošlé časti:

Erasmus v Holandsku časť I. – Ako vycestovať na Erasmus?

Erasmus v Holandsku časť II. – Pocity z prvých dvoch týždňov

Erasmus v Holandsku časť III. – Aké je štúdium v Holandsku?

Erasmus v Holandsku časť IV. – Všetko o bicykloch

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Odoberaj ma

... buď o všetkom informovaný ako prvý.

Jakub Kudrna

Študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.