Východná na kolenách: Výbuch na ihrisku, aj v kabíne!

okt 21, 2018 | Ostatné

Cez víkend sa odohralo desiate kolo Penzión Larion 7. Ligy LFT – dospelí. Futbalových fanúšikov z Liptova v nedeľu zaujímal najmä zápas domáceho TJ Družstevníku Východná (9.), ktorý čelil mimoriadne útočne naladenému TJ Štart Liptovský Ján (1.). Domáci v ňom prehrali vysoko 0:5 a čo viac, ich „predstavenie“ priamo na ihrisku napovedalo o rozvrate vnútri kabíny!

Suverénny líder tabuľky z Jánu valcuje ligu

Domácim sa v prebiehajúcej sezóne nedarí podľa predstáv. Aj keď sa môžu hrdiť najlepšou defenzívou druhej polovice tabuľky, dobrú vizitku im nerobí útok – veď strelili v priemere len 1,1 gólu na zápas. Doma, na jednom z najkrajších štadiónov 7. oblastnej ligy, pritom v nedeľu čelili suverénne najofenzívnejšiemu mužstvu súťaže so skóre 51:7.

Vekový priemer: Východná (25,8) – Liptovský Ján (32,1).

Zápas sa tešil pomerne hustej účasti divákov.

Favorit však musel zabrať naplno, ak sa chcel opäť vrátiť na vedúcu pozíciu súťaže. Neprial mu pritom sobotňajší výsledok domáceho Vavrišova, ktoré podľahlo TJ Sokolu Beňadiková tesne 0:1 – čo hostí posunulo na špicu tabuľky.

Východná to mala od začiatku ťažké

Úvodnú nervozitu v radoch domácich fanúšikov sa rozhodol odľahčiť postarší pán otázkou: „O ktorej to začali?“ pohľadom pritom kontroloval výsledkovú tabuľu a vtom ohlásil: „…aha, 0:00!“. Domáci to ale od prvej sekundy nemali ľahké. Iskriť sa začalo v 8. minúte, kedy sa hosťujúci Ilavský dostal do ostrej potýčky s hlavným arbitrom Tomášom Batizom. Aj po slovách „Si ty obyčajný ch*j!“ však obišiel Ilavský prekvapivo bez karty.

Rohové kopy: Východná (1) – Liptovský Ján (7).

Aj napriek nepriaznivo sa vyvíjajúcemu stavu, ostávala nálada v domácich radoch dobrá.

K slovu sa z rýchlych protiútokov hlásili aj domáci hráči, ale šancu 2 na 1 spackal zlou prihrávkou útočník Brezina. Ofenzívne úsilie Jánu v nasledovných minútach ešte silnelo a hostia sa častokrát spoliehali len na dvoch brániacich hráčov. Neschopný útok Východnej  však hosťujúcich hráčov nedokázal potrestať. Domáci sa snažili o okamžité vysúvanie rýchlonohého technika Petrenku, no ich zbrklé prihrávky ho nedokázali nájsť. Sám Petrenka túto frustráciu podtrhol výkrikom: „Sám nič nespravím, do pi*e!“

Od začiatku len dolu vodou…

Svoju mohutnú prevahu Ján potvrdil v 26. minúte aj gólom. Po peknej kombinácii sa do dobrej pozície dosal útočník Kumančík a nevydarenou strelou geniálne vysunul dobiehajúceho ľavého beka Ručkaya, ktorý nekompromisne zakončil.

Žlté karty: Východná (3) – Liptovský Ján (1).

V zápase vynikal hosťujúci tvorca hry Malacký a v priebehu zápasu niekoľkokrát zdvíhal tlak domácim fanúšikom ukážkovým driblingom. V 30. Minúte sám obišiel troch hráčov a následne tvrdo vystrelil, jeho pokus však zblokoval kapitán domácich Kráľ. V 39. minúte spoza 16-tky napriahol znova a tentokrát jeho strela preletela za Gajdošov chrbát.

Cez polčas sme sledovali prípravu hráčov z lavičky a kochali sa východnianskym štadiónom.

Počas polčasovej prestávky mali fanúšikovia možnosť sa osviežiť v priľahlom pohostinstve. My sme však radšej ostali na zelenej ploche a sledovali futbalové dianie. Rozmýšľali sme pri tom, kedy na ihrisko vybehne útočník s exotickými koreňmi Tomáš Kaločan, ktorý by svojou mrštnosťou mohol doplniť Petrenkovo osamotené snaženie na hrote.

Nádej v podobe Kaločana rýchlo zhasla…

Po zmene strán skutočne nastúpil Kaločan a nahradil Halka. A aj keď mal zo začiatku pár jasných momentov, k obratu v hernom nasadení domácich to neviedlo. Už v 49. minúte inkasovali nešťastný gól po rohovom kope, keď nedokázali „vyčistiť vápno“. A to sa neopláca.

V závere zápasu šlo už iba “o koľko”.

O minútu divákov zaujala Kaločanova snaha o nožničky, ktoré mu takmer vyšli. Bola by to od tohto mladíčka skutočne paráda… škoda. V tomto momente sa zároveň domáci definitívne zlomili a do konca zápasu už nedokázali nič vymyslieť. Naopak, v 74. Minúte ešte inkasovali výstavný gól od Smatanu, ktorý po priamom kope poslal loptu nechytateľne ponad múr. Priemernú gólovú nálož dosiahli hostia premeneným pokutovým kopom, ku ktorému sa v 90. minúte postavil Herčut.

Neprekvapil výsledok, ale laxný prístup Východnej

Mladý výber Východnej podľahol skúsenému lídrovi tabuľky z Jána 0:5. Zápas sa pritom pre zverencov Pavla Juríka mohol skončiť ešte horšie a zachránil ich snáď len neprítomný výkon hosťujúceho útočníka Kumančíka. Ten najprv v 62. minúte malátnou strelou neprekonal Gajdoša z bieleho bodu a v 79. minúte prekopol bránu azda zo vzdialenosti pol metra. Za zamyslenie však stojí prístup Výchnodniancov k tomuto zápasu. Možno že im nikto neveril, ale i tak by som čakal, že sa ich mladý výber aktívne zahryzne do skúseného tímu Jánu. Že by za to mohli nezhody vnútri kádra? Náznaky tejto možnosti sme mohli sledovať priamo počas zápasu. Či už z úst Petrenku, ktorý evidentne nie je spokojný s kvalitou svojich spoluhráčov, ale i od Radovana Hudáčka, ktorý svoju frustráciu v závere zápasu ventiloval slovami: „Každý vie iba pi*ovať, ale na seba sa nepozrie!“ alebo „Toto sa do*iči nedá hrať!“