FOTO: Ako som sa vybral na výlet do Bruselu a Antverp

apr 7, 2019 | NEVREJNE

Cesta do Bruselu

V Antverpách som strávil jednu noc a nakoniec vyviazol bez ujmy. Na pláne bol následný výlet do Bruselu, kde som hneď po príchode zažil ďalší šok, ktorý bol ale zároveň posledným negatívnym zážitkom z výletu do Belgicka. Busom som sa doviezol na Nord Station, ktorá sa nachádza v „bruselskom downtowne“, takže v istom zmysle najpôsobivejšej časti mesta.

cesta do bruselu blog z belgicka

Bruselský downtown vypadá parádne. Škoda toho pohľadu na opačnú stranu (obrázok nižšie).

Lenže smola! Tá stanica je odporným hniezdom farebných, ktorí tam pravdepodobne regulérne žijú. Mám odtiaľ len túto fotku, pretože som sa neodvážil otočiť o deväťdesiat stupňov doľava, kde sa zgrupovalo asi päťdesiat odpadkov. Celá stanica je špinavá, po zemi sa váľajú smeti a ľudia, páchne to tam zmesou chcaniek a trávy. Odvšadiaľ na teba skáču opičky ľudia, ktorí ti chcú predať lístky na metro. Neviem, či ich chceli predať za vyššiu cenu alebo boli ojazdené. Každopádne… je to poľutovaniahodný, ale zároveň asi trošku pravdivý obraz stavu EÚ v určitom zmysle.

brusel vylet blog tipy na vylet

Brusel – Nord Station. Fajnučké bývanie tam majú. Potkaníky.

Potom bolo už len lepšie

Až na túto stanicu je ale Brusel vcelku prípadom, ktorý keby chceš ukázať ako dôkaz toho, že multikulti môže fungovať, tak ho actually môžeš ukázať. Oproti Antverpám, a aj celkovo, je Brusel veľmi čistým a upraveným mestom. A nikdy som nemal pocit, že som „asi trafil niekam blbě“ ako v Antverpách. S problémom sa tam stretneš skôr s priblblými francúzštinármi, ktorí sa s tebou odmietajú baviť anglicky, ako s moslimákmi. Ver mi. Moslimáci si možno v metre nahlas púšťajú tie ich spevy ako primitívi, ale s nožíkom ti po krku asi nepôjdu. V Bruseli som bol dve noci. Prvý deň mi počko príliš nevyšlo. Najprv som sa aj snažil niečo fotiť, ale nakoniec som uznal, že v tom hnuse tie fotky vyjdú najlepšie v čb. Veď uznaj sám.

belgicko blog cestovanie cestovatelsky

Slávny Grote Markt aka Grand Place v Bruseli. Skoro ako na Staromáku!

blog cestovatelsky belgicko

Hmla padá na Brusel.

yakube.sk blog cestovatelsky belgicko brusel

Týpek na kolobežke to vychytal mocne.

V Maroku sa narodil syn?

Za highlight toho dňa je možné považovať nejaké prepnutie v marockých hlavách. Na jednom z hlavných ťahov do centra sa zrazu objavilo milión Bentley a Rolls-Royce, ktoré mali nejakú potrebu kompletne zablokovať dopravu, trúbiť a vytŕčať z okien marocké vlajky a sem-tam vcelku kvalitné prdele v červených šortkách. Skúšal som googliť, či sa v marockej kráľovskej rodine náhodou nenarodil syn alebo čosi podobné, ale neprišiel som na nič. Ďalším highlightom bolo zožranie bruselskej wafle za štyri eurá. Bolo to dobré a na Instagrame som to nemohol komentovať nijak inak ako „mňam dopiči“, ale čo sa týka pomeru cena/výkon, taká trtkova torta hraje iný vesmír. Vieš čo, tá wafla obsahuje viac vzduchu jak wafle, je to mega sladké… Ale keď sa okydáš, tak si aspoň môžeš povedať, že si sa okydal belgickou čokoládou. Tá bola dosť dobrá. Ale aj tak je to podľa mňa viac-menej tourist trap.

brussels waffle wafla bruselska

Vyskúšal som – belgické pivo, belgické hranolky, belgickú čokoládu na bruselskej wafli. Takže môžem spokojne spávať.

Ako som spal v pivnici

Prespával som opäť cez Airbnb, ale tentokrát v extrémne štýlovom bývaní, ktoré môžeš vidieť dole na fotke. Týpek vlastní veľkú dielňu na opravu klavírov, ktorá je v podstate pivnica. Má tam niekoľko samostaných miestností, ktoré ale opäť – fungujú ako pivnica resp. sklad harabúrd. A v týchto samostatných miestnostiach sa týpek rozhodol rozbehnúť Airbnb. Však prečo nie (hah). Určite ale môžem doporučiť! Kúpeľnu so sprchou tam má týpek urobenú úplne luxusne novú. Dá sa tam hrať na klavír… v podstate prvýkrát som si tam zahral na krídle. A večer tam bol reálne koncert, prišlo tam asi 100 ľudí… super zážitok a rád by som sa tam ešte vrátil.

blog airbnb belgicko brusel

Aj som si zahral. Aj som zožal úspech. Zas môžem kľudne spať.

Ďalší deň som sa vydal na dlhší výlet po Bruseli. Mal som šťastie, počko mi zase prialo a celý deň bolo mega pekne. Na Bruseli sa mi najviac páčilo, ako tesne kríži tradičné domečky s modernou architektúrou. Ako napríklad tu. Hento je, myslím že, kúsok z Európskeho parlamentu.

brusel blog o cestovani belgicko

Tam odtiaľ nám chcú vziať pomazánkové maslo, parchanti.

Krásy Bruselu

Brusel má síce len 1,2 milióna obyvateľov, čo je rovnaký počet ako napríklad Praha, ale prekvapilo ma, ako mestsky (?) pôsobí. Jakože má fakt mentalitu metropole. Aj napriek tomu je ale dosť prehľadný. A to aj čo sa týka „mestskej“. Narozdiel od Antverp to tu funguje úplne ukážkovo a zrozumiteľne.

cestovatelsky blog belgicko yakube.sk

Brusel je zároveň pomerne zeleným mestom. O to krajšie bolo, že som tam bol na jar a akurát všetko kvitlo.

brusel vylet do belgicka yakube.sk jakub kudrna

Brusel je strašne pekné mesto, ktoré kombinuje modernú metropolitnosť, tradíciu a zeleň.

Lepšia MHD ako v Antverpách

Majú tu vcelku peknú sieť metra s čistými stanicami, z ktorých každá je inak vyzdobená, prípadne aj niečomu zasvätená. Metro je tu myslím razené, nie hĺbené ako napríklad vo Viedni. Nie je však tak hlboké ako sovietsky protiatómový kryt v Prahe. Narozdiel od Prahy sú tu ale stanice postavené oveľa bližšie od seba, takže celková jazda je výrazne pomalšia. Ja som išiel z centra Bruselu až na konečnú stanicu hajzel Heizel, pretože som sa išiel pozrieť na preslávený bruselský monument.

 

brusel blog o cestovani yakube.sk

Ten atóm vcelku v pohodke

Atomium ma strašne dostalo, pretože som vôbec nemal predstavu o tom, aké je veľké. Vedel som, že je asi veľké, ale predstavoval som si ho asi polovičné. Ani na obrázku to tak nepôsobí, ale je to fakt mega, a aj vďaka tomu, že je mierne na kopčeku, tak ho je dobre vidno až z centra.

blog z atomia belgicka bruselu

Atomium je ohromné. A checkuj tie farby. Tie vyšli!

Napríklad tie „trubičky“ spájajúce gule majú v priemere 5 metrov, vedú nimi schody a dá sa nimi dostať do tých gúľ, ktoré majú zas priemer asi 20 metrov. Vedel si také veci?!

yakube.sk jakub kudrna atomium brusel cestovanie

To je jedna z tých mála fotiek, na ktorých som rád, že som.

Cestou domov

To bolo z Bruselu veľmi skrátene všetko. Tú noc som ešte spal vo flámskej časti Bruselu pri Slovenke z Airbnb. Čo je proste wtf, uznaj. Na ďalší deň som sa spakoval do Eindhovenu, ktorý ani nestojí za reč a sám jeho názov napovedá, o čo ide. Najkrajší pohľad na Eindhoven bol z výšky jedného kilometra, v lietadle do Prahy. Najkrajšia bodka aká môže byť.

praha letecky lacno lacne letenky eindhoven

Cestou do Prahy. Může bejt, víš co.

Bazmek, ostaň mi verný a sleduj moje ďalšie počínanie na Erasme v Holandsku. Tot ziens!

1  2

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

O mne

Volám sa Jakub Kudrna. Som študent žurnalistiky a filmu na UP v Olomouci.

Krásny, vtipný, inteligentný a hlavne obdarený zdravým úsudkom.

Sleduj nás